Uchwała antysmogowa dla Małopolski obowiązuje od 2017 roku. Od co najmniej miesiąca trwają próby złagodzenia jej zapisów. Chodzi szczególnie o paragraf, który mówi, że od 1 stycznia przyszłego roku w województwie małopolskim zacznie obowiązywać zakaz użytkowania najbardziej trujących kopciuchów bezklasowych. Wiele wskazuje na to, że będą one dymić rok dłużej.
Zarząd Województwa Małopolskiego przygotował bowiem projekt uchwały "o przesunięciu terminu obowiązywania okresu przejściowego dla obowiązku modernizacji kotłów bezklasowych o jeden rok". Tłumaczy to w ten sposób:
"Zarząd z uwagą wsłuchuje się w coraz liczniejsze głosy samorządów, organizacji społecznych oraz mieszkańców Małopolski, wyrażających niepokój w związku ze zbliżającym się terminem wejścia w życie przepisów o wymianie tzw. kotłów bezklasowych. Niepokój ten wynika z trudnej sytuacji na światowych rynkach energetycznych, wywołanej wojną na Ukrainie. Zdajemy sobie sprawę, że w obecnych warunkach, zapewnienie ludziom możliwości ogrzania własnych domów i mieszkań w nadchodzącym okresie grzewczym, jest sprawą niezwykle ważną.
Dlatego, kierując się odpowiedzialnością i dobrem wspólnym, chcąc działać w porozumieniu z mieszkańcami Regionu, Zarząd Województwa Małopolskiego podjął decyzję o skierowaniu do konsultacji społecznych projektu uchwały o przesunięciu terminu obowiązywania okresu przejściowego dla obowiązku modernizacji kotłów bezklasowych o jeden rok".
Projekt uchwały nie zaskakuje, ponieważ już początkiem lipca zmiany idące w kierunku złagodzenia zapisów uchwały antysmogowej zasugerowali wprost radni Prawa i Sprawiedliwości podczas sesji Sejmiku. Nie spodobało się to przedstawicielom innych partii.
- Uchwalenie uchwał antysmogowych było wielkim historycznym sukcesem Małopolan. Nie osłabiajmy tych przepisów - ratujących życie i zdrowie Małopolan. Zamiast przy nich majstrować, powinniśmy pomóc ludziom, zwłaszcza najuboższym, którzy sobie nie radzą, których nie stać na wymianę kopciuchów. Są na to środki rządowe i unijne - apelowała posłanka Daria Gosek-Popiołek z Partii Razem.
- Nasz klub nie jest przeciwko uchwale antysmogowej. My chcemy tylko zasygnalizować otwartość na możliwość korekt w tej uchwale zgodnie z licznymi głosami płynącymi z całej Małopolski - zastrzegł Jan Tadeusz Duda, przewodniczący Sejmiku z PiS. Przypomnijmy, że o niemajstrowanie przy uchwale antysmogowej zaapelowali wcześniej m.in. rektorzy krakowskich uczelni, samorządowcy z 14 gmin obwarzanka oraz prezydent Krakowa.
Uwagi i wnioski do projektu uchwały można składać w terminie do 23 sierpnia 2022 r. poprzez formularz dostępny pod adresem: www.powietrze.malopolska.pl/konsultacje, pisemnie na adres: Departament Środowiska, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, ul. Racławicka 56, 30-017 Kraków lub ustnie do protokołu w Departamencie Środowiska UMWM.
- Oto najbogatsze i najbiedniejsze gminy Małopolski. Jedna zwraca szczególną uwagę!
- TOP 15 najlepszych parków rozrywki w Polsce. Tu warto przyjechać! RANKING
- Pod Krakowem dobiega końca budowa... hinduskiej świątyni
- Męskie Granie w Krakowie: deszcz im niestraszny, tłumy na piątkowym koncercie!
- Dachowanie na autostradzie A4. Jedna osoba nie żyje
Wakacje kredytowe wpłyną na zdolność kredytową?
