Nowoczesny dentobus, w którym dentyści bezpłatnie leczą zęby dzieci i młodzieży na terenie naszego województwa, ruszył w trasę w październiku 2018 roku. Od tego czasu z leczenia skorzystały dzieci z powiatów: krakowskiego, miechowskiego i olkuskiego.
Umowa na świadczenie usług stomatologicznych w tym gabinecie na kółkach została zawarta jesienią zeszłego roku na 5 lat, między małopolskim oddziałem NFZ a spółką Stomatologia Piaseczno. Ta sama lecznica prowadzi mobilny gabinet w województwie kujawsko-pomorskim.
- Tegoroczna umowa opiewa na kwotę 285 tys. zł, w której zawarta jest kwota ryczałtu oraz kwota zabezpieczająca świadczenia stomatologii dziecięcej - informuje Aleksandra Kwiecień, rzecznik prasowy Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie
Dentobus jest w pełni wyposażonym stomatologicznym gabinetem zabiegowym, m.in. ze specjalistycznym, sterowanym elektronicznie fotelem dentystycznym, zestawem punktowego RTG oraz niezbędnymi narzędziami stomatologicznymi. Udzielane są w nim świadczenia ogólnostomatologiczne oraz profilaktyczne z tzw. koszyka świadczeń gwarantowanych dla dzieci i młodzieży do lat 18. Obejmuje on m.in. wizyty adaptacyjne, naukę prawidłowego szczotkowania zębów, lakierowanie, badania okresowe i kontrolne oraz leczenie próchnicy.
Mobilny gabinet zapewnia darmową opiekę stomatologiczną dla dzieci przede wszystkim w mniejszych miejscowościach, w których nie ma gabinetu dentysty ani w szkole, ani w najbliższej okolicy. Jak podkreśla rzeczniczka Aleksandra Kwiecień, choć w Małopolsce praktycznie we wszystkich gminach NFZ zapewnia dostęp do gabinetów stomatologicznych, to jednak obecność dentobusu istotnie wpływa na jeszcze lepszy dostęp zarówno do leczenia jak i profilaktyki dla dzieci.
W całym województwie małopolskim w ramach umowy z NFZ pracuje 530 gabinetów stomatologicznych dla dzieci, 687 ogólnostomatologicznych (w których również mogą być leczone dzieci) i 44 gabinety w szkołach.
Wprowadzenie możliwości opieki stomatologicznej w dentobusie ma na celu zwiększenie dostępności do świadczeń dla dzieci i młodzieży, tak aby ograniczyć miejscowe i ogólnoustrojowe następstwa choroby próchnicowej zębów. Według danych Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej, na próchnicę zębów choruje 57 proc. trzylatków, 80 proc. pięciolatków, 90 proc. siedmiolatków. Statystycznie pięciolatek ma 5 chorych zębów, siedmiolatek – 5,6; dwunastolatek 3,2; osiemnastolatek - nawet 8 chorych zębów.
W ciągu czterech miesięcy w dentobusie zrealizowano ponad 4 tys. świadczeń dla prawie 2 tys. dzieci. Najczęściej realizowane zabiegi to lakierownie zębów, badania kontrolne i profilaktyczne.
Ministerstwo Zdrowia zakupiło 16 dentobusów, po jednym dla każdego województwa. Ich zakup został sfinansowany z budżetu państwa w ramach ustawy o szczególnych rozwiązaniach zapewniających poprawę jakości i dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej. Udostępnienie dentobusu możliwe było po zawarciu umowy między Wojewodą Małopolskim a świadczeniodawcą wyłonionym w drodze konkursu przez Małopolski Oddział NFZ.
Harmonogram postojów dentobusu jest dostępny na stronie MOW NFZ - http://www.nfz-krakow.pl/dla-pacjenta/swiadczenia-medyczne/stomatologia/dentobus/. Zgodę na badania i leczenie dzieci w dentobusie muszą wyrazić rodzice.
Przypomnijmy jeszcze, że małopolski dentobus miał wyruszyć w pierwszą trasę po regionie już w kwietniu ubiegłego roku. Do jesieni stał jednak bezczynnie na parkingu, bo brakowało medyków chętnych do jego obsługi.
POLECAMY - KONIECZNIE SPRAWDŹ:
FLESZ:Zakaz handlu w niedzielę. Zmiany rządu wstrzymane
