https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Małopolska: Sanepid zbadał najpopularniejsze kąpieliska

Katarzyna Janiszewska
Kąpiel na krakowskim zalewie Bagry jest bezpieczna
Kąpiel na krakowskim zalewie Bagry jest bezpieczna Adam Wojnar
Jest czysto! Tylko jeden z przebadanych obiektów nie spełnił wymaganych kryteriów - rzeka Stryszawka w Suchej Beskidzkiej.

Mimo, że pogoda nie sprzyja na razie kąpielom w otwartych kąpieliskach, krakowski sanepid rozpoczął kontrolę na legalnych kąpieliskach w Małopolsce. Wczoraj Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna przedstawiła pierwszy raport. Wyniki są zadowalające.

Tylko jeden z przebadanych obiektów nie spełnił wymaganych kryteriów - rzeka Stryszawka w Suchej Beskidzkiej. Inspektorzy sanepidu wykryli w niej zanieczyszczenia bakteriologiczne i chemiczne.

- Wykryta w wodzie salmonella całkowicie dyskwalifikuje kąpielisko - wyjaśnia Jan Misiek, kierownik krakowskiego sanepidu. - Zachłyśnięcie się wodą może prowadzić do zaburzeń w układzie pokarmowym, żołądka i jelit. Groźne dla zdrowia są też sinice. Dlatego kąpiący się powinni obserwować wodę, czy nie ma na jej powierzchni zielonych wykwitów. Pojawiają się najczęściej na wodach stojących.
Inspektorzy sanepidu przebadali nie tylko czystość wody, ale również stan sanitarno-techniczny całej infrastruktury przy kąpielisku: zaplecza ratowniczego, gastronomicznego, sportowego.
Spokojnie możemy zażywać kąpieli w krakowskich Bagrach, w Kryspinowie czy w Przylasku Rusieckim w Nowej Hucie. Nic nam nie grozi również w rzece Dunajec w Czchowie, Rabie, w Lubaniu, Myślenicach, Pcimiu i Stróży. Kontrole pozytywnie przeszło też m.in. Jezioro Czorsztyńsko-Niedzickie, zalew Balaton i Chechło w Trzebini, zalew w Bolęcinie, zalew w Dwudniakach, Polesiu Dębowym i w Alwerni, zalew Zabierzów Bocheński.

- Sprawdzamy tylko te obiekty, w których kąpiele są dozwolone - wyjaśnia Anna Armatys, rzeczniczka sanepidu. - Nawet jeśli woda na Zakrzówku w Krakowie spełnia wszelkie kryteria, to kąpiele tam mogą stanowić zagrożenie życia. Co więcej, są zabronione, więc zakładamy, że mieszkańcy się tam nie kąpią - dodaje. Dotyczy to także Wisły, w której sanepid nie radzi się kąpać.

Na 49 obiektów sprawdzono na razie 22 kąpieliska zorganizowane i te zwyczajowo wykorzystywane do kąpieli. - Na resztę wyników musimy poczekać - wyjaśnia Misiek. - Ulewy ostatnich dni spowodowały, że przezroczystość wód nie jest wystarczająca do badań. Liczymy, że wkrótce wszystko się wyklaruje - zaznacza.

Kontrole są prowadzone w okresie od 1 kwietnia do 30 września. Co dwa tygodnie sanepid przedstawia raporty, w których ocenia stan wód i ich przydatność do kąpieli.

Wybrane dla Ciebie

Policja oświadcza, że nie rekomendowała niewpuszczenie kibiców Wisły na mecz ze Stalą

Policja oświadcza, że nie rekomendowała niewpuszczenie kibiców Wisły na mecz ze Stalą

Zmarł Adam Teneta. Był jednym z najpopularniejszych dziennikarzy Krakowa

Zmarł Adam Teneta. Był jednym z najpopularniejszych dziennikarzy Krakowa

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska