https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Małopolska się starzeje, bo żyjemy coraz dłużej [WIDEO]

Iwona Krzywda
Coraz większy odsetek Małopolan dożywa sędziwej starości
Coraz większy odsetek Małopolan dożywa sędziwej starości Fot. Dariusz Gdesz
Społeczeństwo. Według prognoz demograficznych w 2050 roku w naszym województwie będzie mieszkać ponad milion osób w wieku emerytalnym. Dziś jest ich o połowę mniej.

- Pod względem demografii Małopolska zawsze plasowała się w czołówce. Obniża się wskaźnik umieralności, wzrasta średnia długość życia, ciągle cieszymy się również dodatnim wskaźnikiem migracji i przyrostu naturalnego. Prognozy pokazują jednak, że liczba rodzących się dzieci będzie spadać - mówi prof. dr hab. Jolanta Kurkiewicz, kierownik Zakładu Demografii Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

Autor: Iwona Krzywda

Na razie najliczniejszą grupę Małopolan stanowią ci w tzw. wieku produkcyjnym, czyli mężczyźni między 18. a 64. rokiem życia i kobiety pomiędzy 18. a 59. rokiem życia. Według prognoz specjalistów do 2050 roku struktura demograficzna naszego regionu zmieni się jednak diametralnie. Dwukrotnie wzrośnie odsetek osób, odpoczywających na zasłużonej emeryturze. Za 35 lat, w całym województwie będzie mieszkać ponad milion Małopolan 65 plus! Co więcej, duża część z nich osiągnie wówczas tzw. sędziwą starość, przekraczając 80. rok życia.

W niektórych miastach i wsiach wyraźną przewagę seniorów widać już dziś. Starzeją się nawet te regiony, w których na świat przychodzi stosunkowo dużo dzieci. - Z taką sytuacją muszą zmierzyć się obecnie południowe powiaty Małopolski. Odsetek osób w wieku poprodukcyjnym u nas rośnie, bo młodzi ludzie w poszukiwaniu lepszego zatrudnienia opuszczają nasz powiat - wskazywał Krzysztof Faber, starosta powiatu nowotarskiego podczas konferencji „Sytuacja demograficzna województwa małopolskiego jako wyzwanie dla polityki społecznej i gospodarczej”, zorganizowanej w Krakowie przez Rządową Radę Ludności, krakowski Urząd Statystyczny i wojewodę małopolskiego.

Uczestnicy konferencji wspólnie zastanawiali się, jakie działania na poziomie samorządowym i rządowym należy podjąć, by uniknąć negatywnych skutków starzenia się Małopolski. Zdaniem prof. Kurkiewicz tego rodzaju procesu nie należy traktować w kategoriach demograficznej katastrofy, wzrost długości życia świadczy bowiem o cywilizacyjnym rozwoju.

Miliony seniorów to jednak również poważne wyzwania dla polityki społecznej i gospodarczej. Do najważniejszych należeć będzie zapewnienie im odpowiedniej opieki. Dziś we wszystkich domach opieki społecznej w całym województwie mają oni do dyspozycji zaledwie 8,4 tys. miejsc, jeśli doliczyć również placówki prywatne - niewiele ponad 12 tys. To zdecydowanie za mało, by zabezpieczyć potrzeby wszystkich.

- Oczywiście chcielibyśmy, żeby tak jak w tradycyjnej rodzinie bliscy odpowiadali za opiekę nad starszymi, ale przy takiej strukturze demograficznej to niemożliwe. Nawet jeśli wszystkie rodzące się dzieci zostałyby na miejscu, będą musiały zadbać nie tylko o rodziców, ale również o dziadków i pradziadków, dlatego tak ważne jest wsparcie odpowiednich instytucji - wskazuje prof. Kurkiewicz.

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

j
jar
Za 34 lata nikt nie przewidzi co będzie. Ostatnie 27 lat pokazało, że dzięki "wspaniałej" służbie zdrowia umiera coraz więcej nowo narodzonych dzieci oraz umierają coraz młodsi ludzie, zdolni do pracy. Wystarczy poczytać nekrologi choćby tylko z cmentarzy komunalnych w Krakowie. Długo żyją ludzie urodzeni przed II wojną. Sytuacja w naszym kraju nie sprzyja długowieczności. Skażone powietrze, woda, żywność, brak profilaktyki, odległe terminy do specjalistów, brak dostępu do najnowocześniejszych metod leczenia, stres, niepewność jutra, to wszystko nie sprzyja długowieczności jak i rodzeniu dzieci.
g
gość
Po epitetach za to widać, ze Tyś prawdziwy Polak...
//
Tylko śmieć!
P
Polak
Widzicie glupie pisokomusze cwoki, ze bedziecie mieli emeryturki glodowe :D Ale ch... z wami - sami chcieliscie to sami bedziecie zrec trawe i pic wode ze stawow, az zdechniecie ku chwale ojczyzny i jarusia. :D
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska