Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Największy z budynków uczelni w Oświęcimiu
Rektor dr Sonia Grychtoł kilka razy podkreśliła, że to wyjątkowy dzień w historii oświęcimskiej uczelni. Początek tej inwestycji miał miejsce w listopadzie 2018 roku, gdy na adaptację budynku uczelnia otrzymała dotację z budżetu państwa w wysokości 26 mln zł. Okazały gmach ma ponad 100 lat. Przed wojną był własnością Państwowego Monopolu Tytoniowego. W czasie okupacji niemieckiej był zapleczem dla obozu Auschwitz-Birkenau. Do tej historii nawiązała także profesor MUP Sonia Grychtoł.


- Odchodzą od nas ostatni świadkowie historii. Naszym obowiązkiem jest ocalić pamięć o ofiarach zbrodni, ale również budynki, które były niemymi świadkami tych wydarzeń. Adaptacja tego budynku jest świadectwem dbałości o historię - podkreśliła rektor Sonia Grychtoł.


Całość inwestycji związanej z modernizacją, rewitalizacją i adaptacją oraz otoczenia, w tym zachowania historycznej bocznicy kolejowej zamknęła się ostatecznie w kwocie 50 mln zł. Jak podkreślano podczas otwarcia, okazały gmach, który od połowy lat 90 stał opustoszały i popadał w ruinę dostał nowe życie.


Uczelnia w Oświęcimiu powiększyła się prawie dwa razy
Budynek, który oddany został do użytku, ma ok. 10 tys. m kw. powierzchni, czyli prawie tyle co dwa istniejące już obiekty campusu. W przebudowanym gmachu studenci będą mieli warunki do kształcenia się według najwyższych standardów. Jest tutaj 280 pomieszczeń, m.in. sal wykładowych, ćwiczeniowych, przestronna sala konferencyjna na 200 osób.


Gmachu, który otrzymał nazwę Collegium Inventorum - Budynek Odkrywców Wynalazców służy studentom kierunków inżynierskich oraz profilu medycznego obejmującego m.in. pielęgniarstwo, ratownictwo medyczne i dietetykę. Są to jedne z najbardziej popularnych na tej uczelni. Ponadto jest tutaj biblioteka z czytelnią, a przed budynkiem powstał duży parking. Szukający aktywnego odpoczynku po zajęcia mają do dyspozycji siłownię i salę fitness.


Szanse na dalszy rozwój uczelni w Oświęcimiu
Władze uczelni podkreślają, że oddanie trzeciego budynku pozwoli na dalszy jej rozwój. Rektor uczelni wspomniała o planach uruchomienia kolejnego nowego kierunku, jakim miałaby być energetyka. Obecnie w murach MUP kształci się ok. 2000 studentów na ponad 20 kierunkach.


Bądź na bieżąco i obserwuj
- Historia Chełmka i jego mieszkańców zapisana na zdjęciach w starych albumach
- Rynek w Kętach zmieniał oblicza. Zawsze był najważniejszym placem miasta. Zdjęcia
- Droga S1 między węzłami Oświęcim i Brzeszcze i dalej do Dankowic nabiera kształtów
- Campus uczelni w Oświęcimiu powiększył się o trzeci okazały gmach
- W Zatorze nie tylko Energylandia. Już wkrótce otworzy się piękny zamek
- Wyklęta z Oświęcimia skończyła 100 lat! Jej losy to niezwykła historia