Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Małopolska zachodnia: 11 klasztorów może spłonąć

Małgorzata Gleń
Janusz Kapciński drży o oświęcimski klasztor serafitek
Janusz Kapciński drży o oświęcimski klasztor serafitek Ewelina Żebrak
Po pożarze klasztoru w Alwernii strażacy skontrolowali wszystkie klasztory w Małopolsce zachodniej. Na 11 obiektów nie było ani jednego, który by spełniał wszystkie normy przeciwpożarowe.

Czytaj także: Zwyrodnialcy wykastrowali psa żyletką. Psiak czeka na normalny dom

W pięciu klasztorach z powiatu oświęcimskiego, w trzech z wadowickiego, w dwóch z chrzanowskiego i w jednym z olkuskiego strażacy wytknęli zbyt małe ciśnienie w hydrantach czy wręcz całkowity ich brak w pobliżu świątyni. Zwracali uwagę na niedrożne kominy, przebicia w instalacji elektrycznej i brak gaśnic. Dopatrzyli się źle oznaczonych dróg ewakuacyjnych, niektóre z nich zastawione były nawet materiałami łatwopalnymi.

- Każde z tych uchybień albo może być przyczyną pożaru, albo utrudniać akcję gaśniczą - mówi Andrzej Siekanka, rzecznik małopolskich strażaków.

Strażacy tym razem nie nakładali kar na zgromadzenia zakonne, ale wszystkim klasztorom nakazali naprawienie wykrytych błędów.
Do zrobienia jest wiele. Na przykład w Imbramowicach nie ma drogi przeciwpożarowej i jest za mało hydrantów.

W trzech wadowickich klasztorach - w Kleczy, Kalwarii i samych Wadowicach źle oznakowane są drogi ewakuacyjne i brak jest systemów wykrywania pożarów w częściach mieszkalnych.

- Na szczęście my regularnie sprawdzamy nasze klasztory, by nie było takiego nieszczęścia jak w Alwernii - podkreśla Krzysztof Cieciak z wadowickiej straży.

Ryszard Dudek, strażak z Oświęcimia, dodaje że wymagania przeciwpożarowe dla klasztorów zarówno dla tych, w których mieszka tylko kilka osób, jak i tych, które przyjmują duże grupy pielgrzymkowe, są takie same jak dla hoteli. - A to są bardzo ostre wymagania więc zakonnikom z małych wspólnot trudno jest je spełnić - tłumaczy strażak.

W całej Małopolsce straż dotychczas skontrolowała 75 dużych klasztorów (nie ma jeszcze wyników z powiatu krakowskiego i samego Krakowa). Aż w 67 budynkach wykryto 317 nieprawidłowości, a więc średnio po pięć na klasztor. Wydano aż 50 decyzji administracyjnych nakazujących naprawienie uchybień. Najwięcej problemów - 87 - dotyczyło złego stanu technicznego instalacji m.in. elektrycznych i gazowych, 45 dotyczyło zastrzeżeń co do stanu dróg ewakuacyjnych, 43 nieodpowiedniego wyposażenia klasztorów w urządzenia gaśnicze i hydranty.

Miss Polonia z dawnych lat. Zobacz galerię najpiękniejszych kandydatek!

Academy(c) Awards. Plebiscyt na najlepszy akademik Krakowa!

Mieszkania Kraków. Sprawdź nowy serwis

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska