https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Małopolska zachodnia: 157 komitetów wyborczych zawalczy o stołki

Katarzyna Ponikowska
Janusz Chwierut, prezydent Oświęcimia
Janusz Chwierut, prezydent Oświęcimia Arch. gk
W poniedziałek o godz. 16 minął termin rejestrowania komitetów wyborczych. W powiatach olkuskim, oświęcimskim, chrzanowskim i wadowickim jest ich łącznie 157. Nadal jednak do końca nie wiadomo, kto zostanie wytypowany do walki o fotele szefów gmin i radnych. Na pewno obecni szefowie największych gmin będą walczyć o reelekcję.

W samym powiecie olkuskim jest 37 komitetów. Czy wszystkie ruszą jednak do boju o mandaty, nie wiadomo. Tak jest choćby w przypadku Porozumienia Społecznego z Olkusza. - Nasz lider i współzałożyciel komitetu Wiesław Cader, który miał być naszym kandydatem na burmistrza, w piątek utworzył własną partię i wycofał się ze wspólnych założeń - wyjaśnia Jarosław Medyński, pełnomocnik komitetu i były rzecznik urzędu miasta. - Szkoda, bo naszym założeniem było, aby burmistrzem został ktoś spoza "układu olkuskiego", kto walczyłby ze stagnacją, brakiem perspektyw i zadłużeniem gminy - dodaje.

15 września komitet podejmie decyzję, co dalej. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że zostanie rozwiązany.
Wiesław Cader będzie mocnym przeciwnikiem obecnego burmistrza Olkusza Dariusza Rzepki, który stratuje z ramienia Platformy Obywatelskiej.

Janusz Chwierut z Oświęcimia także ponownie powalczy o fotel prezydenta. Na razie nie ma silnego konkurenta.

W Wadowicach rywalizować o stanowisko szefa gminy będą głównie: obecna burmistrz Ewa Filipiak, która prawdopodobnie wystartuje z komitetu "Wspólny Dom. Zgoda, Zdrowie, Rozwój, Praca" oraz starosta Jacek Jończyk. Ale są też inni kandydaci, jak np. Mateusz Klinowski z KWW Wolne Wadowice. - Po 20 latach czas na zmiany. Wadowice potrzebują ludzi młodych i wykształconych, gotowych sprostać stojącym przed nami wyzwaniom. Nowoczesny samorząd to samorząd uczciwy, to urzędnicy służący wyborcom - przekonuje Klinowski.

Obecny burmistrz Chrzanowa też zamierza starać się o kolejną reelekcję, choć wcześniej twierdził, że nie. Do tej pory zdeklarowało się tylko dwóch jego przeciwników: prawnik z Chrzanowa Marek Niechwiej, który zamierza wystartować ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Chrzanowskiej, oraz drugi prawnik, Robert Maciaszek, aktualnie wiceszef chrzanowskiej gminy. Tyle tylko, że ten drugi, choć nadal jest oficjalnym kandydatem Platformy Obywatelskiej, prawdopodobnie zostanie wyparty przez swego szefa.

Ostra walka zapowiada się w Trzebini. Rozegra się tak naprawdę między dwoma kandydatami: obecnym burmistrzem Stanisławem Szczurkiem i jego poprzednikiem Adamem Adamczykiem.

Co ciekawe, sporo komitetów wyborczych mają mniejsze gminy. Wśród zarejestrowanych jest m.in. KWW Wieś to także Polska (gm. Brzeźnica), KWW Inspiracje Kozińca (gm. Mucharz) czy dwa komitety z gm. Klucze: KWW Dwie Wioski Wspólny Cel i KWW Bratnie Wsie Wspólny Cel.

Jako pierwszy w Małopolsce zarejestrował się KWW Mieszkańcy Razem z Lanckorony. - Jesteśmy komitetem obywatelskim i bezpartyjnym. Chcemy jednoczyć ludzi, którzy są zniechęceni do samorządowców rządzących gminami od wielu lat. Osoby bezpartyjne, aktywne w swoich miejscowościach zapraszamy do współpracy - mówi Krzysztof Chorąży, radny gminny z Lanckorony, pełnomocnik komitetu.

współpr. Robert Szkutnik, Magdalena Balicka

Dane o wyborach

W zakończyły się zgłoszenia komitetów wyborczych (pełna nazwa to Komitety Wyborcze Wyborców, w skrócie KWW) w wyborach do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw

Łącznie do komisarza wyborczego w Krakowie (teren powiatów tj.: oświęcimski, olkuski, chrzanowski, wadowicki, krakowski, myślenicki, proszowicki, miechowski i wielicki) zgłoszonych zostało 397 komitetów wyborczych, w tym z Małopolski zachodniej aż 157:
- 51 z powiatu oświęcimskiego
- 37 z powiatu olkuskiego
- 35 z powiatuwadowickiego
- 34 z powiatu chrzanowskiego

Co ciekawe, do komisarza wyborczego w Krakowie zostało zgłoszonych po kilka komitetów z tak małych miejscowości jak na przykład Włosienica, Jawiszowice i Polanka Wielka.

Wybory samorządowe odbędą się w niedzielę 16 listopada. Głosy będzie można oddać od godziny 7 do 21.
Pełną listę kandytatów można zobaczyć na stronie internetowej Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Krakowie: www.krakow.pkw.gov.pl.

CO TY WIESZ O WIŚLE? CO TY WIESZ O CRACOVII? WEŹ UDZIAŁ W QUIZIE!"

"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

W
Wyborca
Jestem mieszkańcem Chrzanowa, przyznam, że rozczarowały mnie rządy pana Kosowskiego, zwłaszcza jego chybione inwestycje. Czy mam rozumieć, że o stołek burmistrza bić się będzie obecny burmistrz ze swoim zastępcą? A alternatywą jest Marek Niechwiej, jedyny kandydat nie uwikłany w układy PO ?
w
wyborca
Największym konkurentem Chwieruta jest 37-letni oświęcimianin Radosław Włoszek (Prawo i Sprawiedliwość), kiedyś nauczyciel, obecnie menadżer dużej, katowickiej firmy!
k
komisarz
To dopiero bedzie wyscig szczurow dobrze ze sa jedno mandatowe okregi co wyeliminuje pewnie kogos z obecnych radnych ze Szczawy
,m.n
"Chwierut nie ma silnego konkuretna" - to jest żenada....
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska