Zdaniem Zbigniewa Nęckiego, psychologa społecznego, taka zależność jest uzasadniona. - Prawdziwa wiara łączy się z etycznym przesłaniem braterstwa i dobroci. Sprzyja zmniejszaniu się agresji i niechęci do innych osób - mówi Zbigniew Nęcki.
Badania nad zachowaniami społecznymi potwierdzają, że częste słuchanie prospołecznych treści np. w okresie Bożego Narodzenia skłania do przemyśleń i pomocy innym.
Samo chodzenie do kościoła to jednak zbyt mało. Trzeba jeszcze przestrzegać zasad, a w szczególności dekalogu. Jak podkreśla Zbigniew Nęcki te 10 poleceń zawartych w dekalogu, to najlepsza recepta na dobre życie społeczne. Pomimo upływu 2 tys. lat nadal są aktualne. Wszyscy chodzący do kościoła powinni je znać, ze stosowaniem bywa różnie. - Wszyscy znamy przykłady świętoszków, którzy w kościele wznoszą ręce do Boga, a za kościołem zabraliby sąsiadowi ostatnią złotówkę - dodaje Zbigniew Nęcki.
Czy tak właśnie jest w naszym regionie? Z policyjnych statystyk wynika, że przestępstw jest coraz mniej. W minionym rok szczególnie zmalała liczba kradzieży z włamaniem i pobić.
- Faktycznie jest spokojniej. Będziemy dążyć do tego, by tendencja spadkowa utrzymała się - mówi Katarzyna Dąbkowska, rzecznik prasowy policji w Chrzanowie.
Zdaniem policjantów na poprawę bezpieczeństwa wpływają częste patrole oraz ich wyposażenie np. liczba radiowozów. Nieraz wystarczy sam widok policjantów, który zniechęca do popełnienia przestępstwa.
- Niestety niektórych osób nie da się zresocjalizować. Łapiemy ich, trafiają do więzienia i później znowu łamią prawo. To zabawa w kotka i myszkę - tłumaczy Katarzyna Dąbkowska.
Na przestępczą drogę schodzą ludzie, którzy chcą małym nakładem sił wzbogacić się. Nie zawsze wpływa na to bieda. Zdaniem socjologów duży wpływ na to ma naśladowanie złych zachowań innych.
- Jeśli w firmie, czy sklepie ktoś podkrada, to ja też spróbuje. Nie złapią mnie, wtedy jest sukces - wyjaśnia Zbigniew Nęcki. Ponadto wpływ na liczbę przestępstw ma wrodzona agresja i narastająca frustracja.
Ludzie czują się coraz bezpieczniej. - Na pewno wpływ ma na to otaczający nas monitoring - uważa Ryszard Szubert z Chrzanowa. Po zmroku jest jednak wiele miejsc, w które lepiej się nie zapuszczać.
Mapy opracowała firma GIS-Expert, które specjalizuje się analizowaniem danych biznesowych i statystycznych na mapach i wdrażaniem systemów do ich przetwarzania oraz wizualizacji.