Profilaktyka nie jest w naszym kraju sportem narodowym. Choć kobiety do swojego zdrowia przykładają większą wagę niż mężczyźni, wiele z nich do gabinetów lekarzy zgłasza się dopiero z niepokojącymi objawami choroby, pomijając regularne „przeglądy” organizmów. W ubiegłym roku z bezpłatnego programu profilaktyki raka piersi w Małopolsce mogło skorzystać ponad 300 tys. kobiet. Zbadały się tylko niespełna 72 tys. z nich.
- Regularne badania profilaktyczne to szansa na wczesne wykrycie rozwijającej się choroby i skuteczniejsze leczenie. O profilaktyce myślimy jednak szerzej. Jej ważnym elementem są także codzienne wybory, to jak jemy, w jaki sposób odpoczywamy. O zdrowiu w największym stopniu decyduje nie genetyka czy wpływ środowiska, ale właśnie nasz styl życia - mówi Elżbieta Fryźlewicz-Chrapisińska, dyrektor Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie.
Dlatego też Dzień Kobiet to dobry moment, by przypomnieć wszystkim Małopolankom, że warto o siebie dbać – nie tylko od święta.
W ramach akcji informacyjnej w mediach społecznościowych, przygotowanej przez małopolski NFZ, urzędniczki, będą przypominać kobietom o tym, co zdrowego każda z nich może zrobić dla siebie, a także zachęcać je do regularnego wykonywania cytologii, badań piersi, diagnostyki jelita grubego, kompleksowego przeglądu organizmu w programie „Profilaktyka 40 Plus” czy też systematycznych wizyt u ginekologa.
- Pokażemy również, jak dzięki rozwiązaniom przygotowanym przez NFZ, zmierzyć się ze swoją wagę i zmienić dietę na zdrowszą - dodaje Aleksandra Kwiecień.
Ponadto, w środę (8 marca) w krakowskiej sali obsługi klientów (ul. Wadowicka 8W) odbędzie się kolejny dyżur krakowskich Amazonek. Spotkanie z przedstawicielkami stowarzyszenia to okazja do wymiany doświadczeń związanych ze starciem z nowotworem, rozmowy o profilaktyce raka piersi i nauki na fantomach prawidłowego samobadania piersi, które każda kobieta powinna wykonywać raz w miesiącu.
Bezpłatna cytologia
Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje programy wczesnego wykrywania raka szyjki macicy, piersi oraz jelita grubego. Z bezpłatnej cytologii mogą skorzystać wszystkie panie w wieku 25-59 lat raz na trzy lata. Nie potrzeba skierowania, wystarczy zgłosić się do jednego z ponad 200 małopolskich gabinetów ginekologicznych z umową z NFZ. Kobiety, które ze względu na wiek nie kwalifikują się do programu, także mogą wykonać bezpłatną cytologię – w ramach porady u ginekologa.
Program wczesnego wykrywania raka piersi jest skierowany do kobiet w wieku 50-69 lat, które w ciągu ostatnich dwóch lat nie robiły mammografii. Badania są bezpłatne, nie wymagają skierowania, są wykonywane w pracowniach stacjonarnych w całym regionie oraz na pokładzie specjalnych mammobusów. Mobilne gabinety docierają przede wszystkim do mniejszych miejscowości i wsi. W marcu wyjadą na drogi Małopolski blisko 100 razy. Tylko w tym tygodniu zaplanowano 18 postojów, m.in. w Proszowicach, Czernichowie, Skawinie, Wieprzu i Kalwarii Zebrzydowskiej. Kobiety, które nie kwalifikują się do objęcia programem profilaktycznym, mogą również wykonać bezpłatne badanie piersi (mammografię lub USG) na podstawie skierowania wydanego przez lekarza specjalistę.
Nie będzie chipów w mózgu. Kolejna klęska Muska?

- Ta dzielnica Krakowa przeszła ogromną metamorfozę! Dawniej były tu... pola
- Tu zakupów już nie zrobimy. Te sklepy zniknęły na dobre z krakowskich galerii
- TOP 10 miejsc na zimową wycieczkę w okolicach Krakowa!
- Oto 10 powodów, przez które życie w Krakowie bywa nieznośne
- Zobacz najpiękniejsze kreacje z małopolskich studniówek 2023 cz. II