
Zespół architektoniczny i urbanistyczny dzielnicy Nowa Huta (Kraków)
Zespół architektoniczny i urbanistyczny dzielnicy Nowa Huta został uznany za Pomnik Historii w 2023 roku. Walory historyczne i architektoniczne układu urbanistycznego Nowej Huty wyróżniają ją w krajobrazie kulturowym Krakowa, zarówno w kontekście historii Polski, jak i urbanistyki europejskiej.

Opactwo Cystersów w Mogile (Kraków)
Opactwo Cystersów w Mogile zostało uznane za Pomnik Historii rozporządzeniem Prezydenta RP z 5 września 2023 r., a weszło w życie 14 września ub.r. Początki opactwa sięgają początków XIII wieku, kiedy to Cystersi osiedlili się w Mogile. Opactwo w Mogile wyróżnia się nie tylko bogactwem form architektonicznych i wyposażenia wnętrz, ale także ze względu na jego historyczną rangę. Przez wieki było związane z ważnymi postaciami historii i kultury polskiej, od monarchów i duchownych, przedstawicieli elit społecznych, po zwykłych ludzi, którzy uznawali to miejsce za sanktuarium i centrum kultu św. Izydora Oracza.

Zespół architektoniczno-krajobrazowy (Nowy Wiśnicz)
Zespół architektoniczno-krajobrazowy w Nowym Wiśniczu to unikatowy komponowany krajobraz doby baroku, będący wielowątkowym zabytkiem o szczególnym znaczeniu dla polskiej kultury i dziedzictwa, dokumentującym czasy świetności Rzeczypospolitej XVII stulecia. Pomnikiem Historii został w 2020 roku.

Kościół pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela (Orawka)
Kościół w Orawce - najstarszy katolicki, a jednocześnie jedyny zachowany spośród drewnianych kościołów w polskiej części Górnej Orawy, odznacza się szczególną wartością dla polskiego dziedzictwa kulturowego. Pomnikiem Historii został w 2021 roku.