Pomnik Historii to jedna z pięciu form ochrony zabytków o wyjątkowym znaczeniu dla historii i kultury Polski. Do elitarnego grona mogą trafić dzieła architektury i zespoły zabudowy, zabytki techniki, krajobrazy kulturowe, najpiękniejsze parki i ogrody, miejsca upamiętniające wydarzenia historyczne, stanowiska archeologiczne, a także cmentarze. Status Pomnika daje obiektowi dodatkowe punkty w przypadku starań jego właściciela o ministerialne bądź europejskie dotacje.
W całej Polsce mamy już 126 Pomników Historii. Status ten jest przyznawany od 1994 roku w drodze rozporządzenia przez prezydenta Polski. Z pełną listą Pomników Historii można zapoznać się TUTAJ.
Uznanie za Pomnik Historii oznacza nadanie danemu zabytkowi lub parkowi kulturowemu szczególnej rangi ze względu na jego wartość dla kultury narodowej. Prezydent RP może uznać za Pomnik Historii zabytek nieruchomy wpisany do rejestru lub park kulturowy o szczególnej wartości dla kultury, w rozporządzeniu określa się także jego granice. Wniosek do prezydenta o wpisanie obiektu na listę Pomników Historii składa minister kultury, po uzyskaniu opinii Rady Ochrony Zabytków.
- Gdzie są najdroższe, a gdzie najtańsze mieszkania w Krakowie? Ranking dzielnic 2024
- Najpiękniejsze pary z krakowskich studniówek! To one przyciągały wzrok
- Pistacjowe croissanty robią furorę w internecie! Gdzie można je zjeść w Krakowie?
- Zimowe wycieczki w Tatry z dziećmi. Zobaczcie łatwe i przyjemne szlaki w górach
Ile wynosi najwyższa i najniższa emerytura w Polsce?
