Maraton Beskid Niski wygrywa Bartosz Gorczyca ze Skołyszyna

Marek Podraza
Oficjalnym napojem MBN był napój izotoniczny Fun-Go z naszego Uzdrowiska Wysowa SA.

Gorlice i Wysową-Zdrój w sobotę i niedzielę opanowali rolkarze i biegacze. W sobotę na pętli z Wysowej-Zdroju do Uścia Gorlickiego i z powrotem rozegrany został łyżwo-rolkarski półmaraton i maraton.

W maratonie K2 Roll and Ski 2015 zwyciężył Wojciech Baran z Mapei - GPS Hosting z Lubina z czasem 1.13,57 s, drugi był Patryk Wójcik z Ikatur Zico Racing z Lublina z czasem 1.14, 16, a trzeci Bartosz Chojnacki z Mapei - GPS Hosting Warszawy z czasem 1.21,02.

Najlepszym z naszych zawodników był współorganizator imprezy Janusz Sobczyk z Biorytmu Gorlice z czasem 1.41,50, który wywalczył 36. miejsce. Najszybszą kobietą na tym dystansie była Renata Karabova ze Słowacji z czasem 1.21,58. Natomiast na dystansie 21 km zwyciężył Alan Ciborowski z Speed Jasło z czasem 00.39,55.

- Była to już dwunasta edycja dużej sportowej imprezy, która ściąga do Gorlic rzesze sympatyków biegania i jazdy na łyżworolkach. Przez dwa dni przewinęło się na wszystkich trasach grubo ponad 800 zawodników z całej Polski i nawet z odległych państw, bo mieliśmy też biegaczy z Kenii. Z Polski przyjechali do nas nawet biegacze ze Świnoujścia - informuje nas Janusz Sobczyk ze Stowarzyszenia Maraton Gorlice.

W niedzielę z gorlickiego Rynku przez Magurę Małasto- wską do Wysowej-Zdroju pobiegli maratończycy w Maratonie Beskid Niski. Była to już druga edycja tego maratonu, a na starcie stanęło wielu mieszkańców naszego powiatu. Nie zabrakło też debiutantów, a takim był Miłosz Forczek z Gorlic. - Wystartowałem po raz pierwszy na tym dystansie. Nie był on łatwy do pokonania. Jestem zadowolony z wyniku. Przewidywałem, że będę biegł dłużej, ale uzyskałem dużo lepszy czas - powiedział nam tuż po dobiegnięciu do mety w Wysowej-Zdroju.

W maratonie w mocno obsadzonym składzie z udziałem doskonałych biegaczy z Kenii, Słowacji czy Ukrainy zwyciężył Polak Bartosz Gorczyca z Buff Team Polska z pobliskiego Skołyszyna z czasem 2.36,10, drugi był Viktor Starodubtsev z Ukrainy reprezentujący JM Demolex Bardejov z czasem 2.38,57, a dopiero trzeci Paul Kiprop z Bendek-Team z Kenii z czasem 2.41,04.

Najszybszym maratończykiem z powiatu gorlickiego był Piotr Krygowski z Gorlic reprezentujący KK Kancelaria Pl. Team z czasem 1.38,25, który zdobył wysokie 16. miejsce. Mieliśmy też wyjątkowego rekordzistę po raz 101 na trasę maratonu wyruszył Ryszard Fiega, oczywiście z numerem startowym 101. Wśród kobiet zwyciężyła Anna Skalska z Festiwalu Biegowego w Krynicy-Zdroju z Bytomia z czasem 3.38,29, druga była nasza biegaczka Monika Pasiut - Bartnia Biega z Szymbarku z czasem 3.58,21, a trzecia Milena Pragnąca z Night Runners Katowice z czasem 4.00,19.

Bieg na 10 km wygrał Paweł Smędowski z Sękowej oraz Regina Kulka z Ropy. Na dystansie pięciu kilometrów najlepsi byli Łukasz Marmol z Nowego Sącza oraz Angelika Brończyk z Nowego Sącza, a w nordic walking Krzysztof Skiba z Polkowic oraz Anna Zaczyńska z Lubina. Główny sponsor Uzdrowisko Wysowa dla wszystkich biegaczy, a także gości, przygotował nie lada gratkę - 15 tys. sztuk oficjalnego napoju izotonicznego MBN, który będzie produkowany jako nowy produkt tej firmy.