Spis Treści
Aura coraz częściej zachęca do dłuższych i krótszych wypadów, bo wiosna coraz mocniej rozpycha się w przyrodzie. Mimo iż przeplata zimę z latem, to zawsze warto sprawdzić, co dzieje się w nad pobliskim potokiem, w zagajniku za drogą, czy najbliższym lesie. Bo tam prawdziwy… grzybowy wysyp. Wprawdzie nie są to ani borowiki, ani prawdziwki, ale coś znacznie ładniejszego, a mianowicie czarka szkarłatna, zwana zimowym grzybem lub filiżanką elfów.
Kiedy najlepiej szukać czarki w lasach?
Czarka przypomina… czarkę o średnicy od dwóch do pięciu centymetrów. Charakterystyczny jest nie tylko kształt, ale również czerwony kolor. Szczególnie intensywny, gdy w lesie jest mokro. Gdy aura jest nieco suchsza, nabiera pomarańczowego odcienia. Co ciekawe, to grzyb, który tak naprawdę nie wyrasta z ziemi, bo upodobał sobie spróchniałe drewno, a można go znaleźć w lasach od grudnia do maja. Oczywiście, gdy nie ma silnego mrozu czy śniegu po kolana.
Konrad Barczyk, nadleśniczy Nadleśnictwa Gorlice zdradził nam, gdzie szukać owych filiżanek.
- Konieczna, granica polsko-słowacka, Wilusia – wskazuje. - Ale tak naprawdę, można go znaleźć w wielu miejscach. Poza tym grzyby w lesie są tak naprawdę przez cały rok. Tylko my ich nie widzimy, bo interesują nas te, które mają owocniki – dodaje.
My trafiliśmy na czarkę w Lipinkach. I nie trzeba było zapuszczać się jakoś głęboko w las. Wystarczył potok nad Libuszanką. Ich intensywny czerwony kolor doskonale komponował się z kwitnącymi na biało zawilcami.
W Wysowej-Zdroju lepiężnik zamiast czarki
Czarki nie widać na razie w okolicach Wysowej-Zdroju. Maria Świder, beskidzka przewodniczka pytana o filiżanki elfów, kategorycznie zaprzecza: - Jeszcze nie widziałam, za to jak chcecie oglądać przyrodę, to zapraszam na podziwianie pięknego lepiężnika. To jedna z najwcześniej kwitnących roślin - kwiaty rozwijają się przed rozwojem liści.
- Najwięcej go w drodze do Doliny Łopacińskiego - kieruje.
Kwiaty, liście i korzenie wykazują właściwości lecznicze. Z tego powodu niektórzy nazywają go lepiężnikiem lekarskim.
Czy czarka jest grzybem chronionym?
Od 2014 roku czarka szkarłatna oraz austriacka zostały wykreślone z listy gatunków chronionych. Choć w większości atlasów czarki są opisane jako grzyby niejadalne, smakosze grzybów uważają, że zjadane na surowo przypominają smakiem rzodkiewkę. Jednak lepiej, aby ze względu na swój charakterystyczny i piękny wygląd pozostały w lesie.

Kiedy w lasach pojawią się pierwsze prawdziwki?
Czarka, choć wygląda naprawdę pięknie, nie jest mimo wszystko celem wypraw do lasu. Sezon na – jak mawia Eugeniusz Liana, najbardziej znany grzybiarz w Beskidzie Niskim – prawdziwe grzyby ma zacząć się po połowie kwietnia. Bo na razie w lasach jest po prostu sucho.
- Przewiduję, że pierwsze prawdziwki powinny pojawić się 27-28 kwietnia – zapowiada. - Wcześniej, pod warunkiem że będzie trzy dni z rzędu padało. Wtedy, na czwarty na pewno wybiorę się na rekonesans. Oczywiście, do lasu bukowego, który ma dobrze nasłonecznione miejsca – opisuje.