"Dziś zmarł Marek Jackowski. Wielki muzyk. Wspaniały kompozytor. Cudowny człowiek. Łączymy się w bólu z rodziną, przyjaciółmi i fanami. Niech spoczywa w pokoju..." - napisała w sobotę Kora na swym profilu na portalu Facebook.
Zgodnie z lokalnym zwyczajem pogrzeb Jackowskiego odbył się już w niedzielę w miejscowości San Marco.
Były lider Maanamu miał przylecieć do Krakowa w tym tygodniu, aby wystąpić w piątek w Piwnicy pod Baranami z zespołem Plateau. Dzień wcześniej miał natomiast zasiąść w jury przeglądu młodych zespołów rockowych w Bochni. Byliśmy umówieni, by podczas tej wizyty przeprowadzić wywiad z artystą.
Marek Jackowski urodził się 11 grudnia 1946 roku w Starym Olsztynie. Muzyką popularną zainteresował się, gdy przyjechał do Łodzi, by studiować anglistykę. Kiedy usłyszał w radiu "Satisfaction" Rolling Stonesów - postanowił nauczyć się grać na gitarze.
Pierwszy jego zespół Impulsy wykonywał rhythm'n'bluesa. Potem założył ze Zbigniewem Frankowskim gitarowy duet Vox Gentis, z którym podczas majowych juwenaliów w 1969 roku przyjechał do Krakowa, aby wystąpić na scenie w Piwnicy pod Baranami.
Po entuzjastycznie przyjętym koncercie, muzyk przeniósł się pod Wawel i dołączył do grupy Marka Grechuty - Anawa - z którą nagrał m.in. legendarny album "Korowód". Potem przerzucił się na bardziej improwizowane granie z etniczną formacją Osjan. I wreszcie w połowie lat 70. powołał do życia wraz z jej bębniarzem Milo Kurtisem własny projekt - Maanam.
Wokalne obowiązki przejęła w nim Kora - wówczas młoda krakowska hipiska, z którą Jackowski wziął ślub w 1971 roku. Gdy z zespołem rozstał się Kurtis, na jego miejsce trafił Anglik John Porter. Wspólnie muzycy postanowili zmienić styl, inspirując się mało wtedy znanym w Polsce punk rockiem.
Wykonanie przez Maanam w pięcioosobowym składzie utworów "Boskie Buenos" i "Żądza pieniądza" na festiwalu polskiej piosenki w Opolu w 1980 roku, wywołało nad Wisłą wielki rockowy boom. Kolejne nagrania i płyty uczyniły z formacji Jackowskich jedną z najpopularniejszych grup tamtych czasów w Polsce.
Do klasyki rodzimej muzyki popularnej wpisały się takie utwory jak "Oddech szczura", "Szare miraże", "Kocham cię kochanie moje", "To tylko tango", "Krakowski spleen" czy solowy przebój Jackowskiego - "Oprócz błękitnego nieba".
- Kiedy wracaliśmy z występów, zamykałem się w naszym małym mieszkanku przy ulicy Kazimierza Wielkiego w Krakowie i nocami tworzyłem kolejne piosenki. Czasem komponowałem w trasie. "Luciola" powstała w hotelu Forum, "Ta noc do innych jest niepodobna" w warszawskim akademiku - tłumaczył Marek Jackowski w jednym z wywiadów.
W połowie lat 80. małżeństwo Kory i Jackowskiego się rozpadło. Wokalistka związała się z poetą i filozofem Kamilem Sipowiczem, a grupa Maanam przestała istnieć. Jackowski stoczył walkę z alkoholowym nałogiem i skoncentrował się na działalności solowej.
Maanam powrócił na początku lat 90. Ostatni krążek zespołu ukazał się w 2004 roku. Trzy lata później Jackowski uległ wypadkowi na scenie i musiał zrezygnował z występów.
Wkrótce potem Kora i Jackowski wydali oświadczenie, że 31 grudnia 2008 roku zespół zawiesza swą działalność na czas nieokreślony. Jackowski przez wiele lat mieszkał z nową rodziną w Zakopanem. Potem przeprowadził się do włoskiego San Marco. Przeżył głębokie nawrócenie na chrześcijaństwo i wziął kościelny ślub ze swoją wybranką - Ewą (z Korą miał tylko ślub cywilny).
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+