Szanowni Państwo!
Mam przyjemność zarekomendować kolejną, ważną inicjatywę "Gazety Krakowskiej" związaną z Małopolską i samorządem - plebiscyt "Trzy Korony Małopolski", w którym Małopolanie wybiorą miasta zasługujące na miano najbardziej gospodarnych i przyjaznych swym obywatelom.
Wyłonienie najlepszych, najefektywniejszych samorządów miast z naszego województwa, które w ciągu kadencji samorządowej 2006-2010 zasłużyły na miano najlepiej rozwijających się ośrodków miejskich w regionie, powinno - moim zdaniem - opierać się
na ocenie stopnia wykorzystania szans, jakie wszyscy mieliśmy w ciągu ostatnich kilku lat.
Od 2004 roku Polska funkcjonuje w strukturach Unii Europejskiej. Jako członek
UE staliśmy się podmiotem polityki wspólnotowej, w tym także polityki regionalnej Unii.
W 2007 roku przed małopolskimi samorządami otworzyły się możliwości finansowania nowych przedsięwzięć na niespotykaną dotychczas skalę. Warto zwrócić uwagę na te ośrodki miejskie, które najlepiej to wykorzystały.
Szanse ekonomiczne, jakie mają dziś mieszkańcy Małopolski, są pochodną szans wszystkich Polaków. Tworzy je polityka Unii Europejskiej, której jesteśmy szczególnymi beneficjentami. Wykorzystanie pieniędzy z funduszy unijnych w maksymalnie proinwestycyjny sposób stanowi jedyną drogę do sukcesu i stwarza szansę na rozwój we wszystkich dziedzinach aktywności: ekonomicznej, społecznej i kulturalnej.
Spoglądamy dziś za siebie, na drogę, jaką przeszliśmy, i zmiany, które dokonały się z naszym udziałem. Ale patrzymy też przed siebie. Zastanawiamy się, jaka będzie nasza przyszłość
i jak to wielkie dzieło zmian w państwie kontynuować będą nasi następcy.
Ścieżka do roku 2013 wydaje się wytyczona, lecz już teraz musimy myśleć o kolejnej europejskiej perspektywie. Małopolska ma wszelkie przesłanki, by stanąć do globalnej konkurencji.
Na historycznym fundamencie powstał region silny aktywnością swoich mieszkańców. To właśnie w obywatelskości, wyzwoleniu energii i potencjału Małopolan we wszelkich obszarach społecznej aktywności widzę największe nasze szanse.
Samorządy lokalne muszą tę energię stymulować, pozwolić ludziom działać, uwierzyć, że zmiana jest możliwa. Warto ocenić, kto w Małopolsce robi to najlepiej.
"Trzy Korony Małopolski" to projekt realizowany od 2002 r. W tym czasie plebiscyt zakorzenił się w świadomości mieszkańców Małopolski jako ważny element oceny lokalnych władz i wyróżnienia najbardziej aktywnych.
Udział "Gazety Krakowskiej", Telewizji i Radia Kraków zapewnia odpowiednie rozpropagowanie plebiscytu i gwarantuje jak najbardziej demokratyczne przeprowadzenie głosowania.
Zachęcam Państwa do udziału w plebiscycie "Trzy Korony Małopolski". Jeszcze przed ogłoszeniem terminu wyborów samorządowych, które przypadają w tym roku, będziemy mogli powiedzieć, kto wśród małopolskich burmistrzów ma największe szanse na reelekcję. To bardzo interesujący sondaż.
Marszałek Małopolski Marek Nawara