Matura 2021 Biologia rozszerzona. "Dosyć nietypowy arkusz egzaminacyjny" [ARKUSZ, ODPOWIEDZI z matury z biologii]

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Matura 2021 Biologia rozszerzona Anna Kaczmarz
W środę (12 maja) na kolejnym egzaminie maturalnym pojawili się młodzi ludzie, którzy marzą np. o studiowaniu medycyny. O godz. 9 rano przystąpili oni do egzaminu z biologii na poziomie rozszerzonym. To właśnie wynik z egzaminu z tego przedmiotu jest jednym z najczęściej wymaganych w rekrutacji na studia na kierunku lekarskim. Zuzanna Mirowska, maturzystka z I Liceum Ogólnokształcącego im. B. Nowodworskiego w Krakowie, ocenia, że na tegorocznej maturze rozszerzonej z biologii - zresztą podobnie jak dzień wcześniej z matematyki - był dosyć nietypowy arkusz egzaminacyjny. Mamy arkusz z zdaniami!

Matura z Biologii 2021. Arkusz, Odpowiedzi

Matura z biologii 2021: odpowiedzi i opracowanie zadań matur...

- Przerwana została taka tendencja, że jest na tej maturze dużo podanego tekstu do przeczytania i dużo pytań na logikę. Często było tak, że te teksty dotyczą tematów naukowych, nowoczesnych - jak np. cząsteczki wirusów, elementy genów - i wtedy wszystko trzeba wywnioskować z tekstu i na tej podstawie, logicznie odpowiedzieć na pytania, łącząc to jeszcze z własną wiedzą. A dzisiaj nie mieliśmy za bardzo takich tekstów, było raczej odgrzebywanie starej wiedzy, gdzieś z pierwszej klasy, dużo było pytań z roślin… Ten arkusz wyglądał prawie tak, jakby się wzięło kopię z arkusza z 2010 roku, kiedy było więcej o zwierzętach i o roślinach niż o genetyce, nowych chorobach i mutacjach - mówiła nam Zuzanna z krakowskiego „Nowodworka”.

Maturzystka podsumowała, że egzamin był „średnio trudny”. - Osoby, które tak jak ja łopatologicznie ładują wiedzę do głowy, miały trochę łatwiej. Nie traciło się czasu na czytanie tekstu i wnioskowanie, tylko albo się wiedziało, albo się nie wiedziało, i zaznaczało się odpowiedzi. Przez to dość szybko wypełniało się ten arkusz, zostało dużo czasu na sprawdzenie - podkreśliła Zuzanna, która jest bardzo zadowolona ze swojego egzaminu z biologii. - A w porównaniu do wczorajszej ciężkiej matematyki - to niebo a ziemia - dodała.

Zadanie z genetyki, które pojawiło się na tegorocznym egzaminie z biologii na poziomie rozszerzonym - jak relacjonują krakowscy maturzyści – polegało na odświeżeniu podstawowej wiedzy odnośnie dziedziczenia, nie wymagało znajomości nowości, które pojawiają się teraz w świecie medycyny.

W innym zadaniu należało wymienić kosteczki słuchowe i dokładnie podać funkcję jednej z kosteczek słuchowych. - Do tego potrzebna była wiedza, gdzie one po kolei się znajdują, a wydaje mi się, że nie każdy na to zwraca uwagę - komentuje Zuzanna Mirowska.

Matura rozszerzona z biologii: rośliny i równowaga genetyczna

Było też zadanie, bardziej opisowe, dotyczące hormonów roślin i ich wpływu na procesy zachodzące w roślinach. Pojawiła się też na tym egzaminie równowaga genetyczna (prawo Hardy’ego-Weinberga). Należało obliczyć według wzoru częstość pojawiania się w populacji osobników-nosicieli danej choroby. Takiego pytania akurat mało osób się spodziewało.

Jeśli chodzi o ewolucję, w arkuszach znalazł się narysowany schemat zwierząt, które dalej są w stanie syntezować witaminę C w organizmie i zwierząt, które tę zdolność utraciły. - I trzeba było odpowiedzieć, dlaczego małpy nie wyeliminowały mutacji, która powoduje, że nie można syntezować witaminy C. Czyli ogólnie dotyczyło to przystosowawczych cech - słyszymy od maturzystów.

Nie pojawiły się natomiast na tegorocznej maturze np. pytania dotyczące układu rozrodczego i oddechowego człowieka

Część zdających biologię dzień wcześniej przystępowała matury rozszerzonej z matematyki. I był to niełatwy punkt ich maratonu maturalnego. Tegoroczna matura z matematyki na poziomie rozszerzonym - jak się okazało - stanowiła rodzaj wyzwania. Wielu maturzystów wychodziło z tego egzaminu niemal załamanych, mówili, że pytania były... dziwne, matura - ciężka.

- Z jednej strony tak. Ale to był jednocześnie dobry arkusz weryfikujący różnicę pomiędzy poziomem podstawowym a rozszerzonym. A druga pozytywna rzecz to ta, że pojawiły się zadania, gdzie można było zastosować matematykę w praktyce -komentował dla nas po egzaminie z matematyki Grzegorz Nicpoń, nauczyciel tego przedmiotu w XVIII Liceum Ogólnokształcącym w Krakowie. Takim zadaniem, które pokazywało, do czego może się przydać wiedza matematyczna w życiu, było zadanie optymalizacyjne. Pozwalało ono wczuć się w rolę właściciela firmy, która dostała zamówienie na wykonanie jak najtaniej prostopadłościennego zbiornika o pojemności 144 m sześciennych. - To zadanie było idealną odpowiedzią na częste pytania uczniów na lekcjach: "a po co to?" - kwituje nauczyciel.

Grzegorz Nicpoń podkreśla też, że na tegorocznej maturze rozszerzonej z matematyki oprócz klasycznych zadań (jak liczenie granic, rozwiązywanie równań), pojawiły się zadania-wyzwania. - Trudność tych zadań niesztampowych polegała na tym, że najcenniejszy w ich rozwiązaniu był pomysł. Należało na kilka różnych rzeczy wpaść, przeróżne twierdzenia zmiksować. uczeń kreatywny na pewno sobie z tą maturą poradził - ocenia matematyk z XVIII LO.

Jednocześnie krakowski nauczyciel zwraca uwagę, że zdalne nauczanie - a to właśnie ono poprzedziło tegoroczne matury - na swój sposób minimalizuje relacje pomiędzy uczniem a nauczycielem. I na pewno odciśnie jakieś piętno na tegorocznych maturach. - W dobrym nauczaniu matematyki (czy jakiegokolwiek innego przedmiotu) istotne są emocje, które towarzyszą rozwiązywaniu zadań. A zdalne nauczanie jest takim tłumikiem, który niestety wycisza te zdrowe, motywujące emocje, wycisza ducha sportu przy rozwiązywaniu zadań - wskazuje Grzegorz Nicpoń.

Jak pójdzie maturzystom na tegorocznej maturze z biologii i z francuskiego? To okaże się już we środę.

Szczegółowy harmonogram matur 2021

 • 4 maja: 
  9.00 - język polski (poziom podstawowy)
  14.00 - język łaciński i kultura antyczna (poziom rozszerzony)
 • 5 maja: 
  9.00 - matematyka (poziom podstawowy)
  14.00 - historia muzyki (poziom rozszerzony)
 • 6 maja: 
  9.00 - język angielski (poziom podstawowy)
  14.00 - historia sztuki (poziom rozszerzony)
 • 7 maja: 
  9.00 - język angielski (poziom rozszerzony)
  14.00 - filozofia (poziom rozszerzony)
 • 10 maja: 
  9.00 - język polski (poziom rozszerzony)
  14.00 - język kaszubski (poziom rozszerzony)
  14.00 - język łemkowski (poziom rozszerzony)
 • 11 maja: 
  9.00 - matematyka (poziom rozszerzony)
  14.00 - wiedza o społeczeństwie (poziom rozszerzony)
 • 12 maja: 
  9.00 - biologia (poziom rozszerzony)
  14.00 - język francuski (poziom rozszerzony)
  14.00 - język francuski (poziom dwujęzyczny)
 • 13 maja:
  9.00 - geografia (poziom rozszerzony)
  14.00 - język francuski (poziom podstawowy)
  14.00 - język hiszpański (poziom podstawowy)
  14.00 - język niemiecki (poziom podstawowy)
  14.00 - język włoski (poziom podstawowy)
  14.00 - język rosyjski (poziom podstawowy)
 • 14 maja: 
  9.00 - chemia (poziom rozszerzony)
  14.00 - język niemiecki (poziom rozszerzony)
  14.00 - język niemiecki (poziom dwujęzyczny)
 • 17 maja: 
  9.00 - historia (poziom rozszerzony)
  14.00 - język rosyjski (poziom rozszerzony)
  14.00 - język rosyjski (poziom dwujęzyczny)
 • 18 maja: 
  9.00 - fizyka (poziom rozszerzony)
  14.00 - język hiszpański (poziom rozszerzony)
  14.00 - język hiszpański (poziom dwujęzyczny)
 • 19 maja: 
  9.00 - informatyka (poziom rozszerzony)
  14.00 - język włoski (poziom rozszerzony)
  14.00 - język włoski
 • 20 maja: 
  9.00 - język mniejszości narodowych (poziom podstawowy)
  14.00 - język mniejszości narodowych (poziom rozszerzony)

FLESZ - Szybciej nie znaczy lepiej?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie