Poniedziałek, 8 maja, był dniem trzeciego obowiązkowego pisemnego egzaminu na poziomie podstawowym - tym razem był to egzamin z matematyki. "To egzamin, do którego przystępuje największa liczba zdających - ogółem ponad 294 tys. osób" - poinformowała Centralna Komisja Egzaminacyjna.
Również w poniedziałek, tylko na godz. 14, wyznaczony był termin egzaminów: z języka kaszubskiego, języka łacińskiego i kultury antycznej oraz języka łemkowskiego - na poziomie rozszerzonym. Do tych egzaminów przystąpiło w sumie 235 osób.
Natomiast we wtorek (9 maja) o godzinie 9 harmonogram matur przewiduje egzamin z języka angielskiego na poziomie rozszerzonym. To właśnie ten przedmiot jako dodatkowy wybrało i będzie zdawać najwięcej spośród tegorocznych maturzystów. Na ten najpopularniejszy wśród rozszerzeń przedmiot zdecydowało się ponad 76,5 proc. licealistów, którzy w tym roku piszą maturę w formule 2023 (w całej Polsce ponad 121,3 tys. osób), a także 65,3 proc. absolwentów technikum i szkół branżowych II stopnia (74,4 tys. osób).
Jak przekazała nam Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Krakowie, w Małopolsce do egzaminu z angielskiego na poziomie rozszerzonym przystąpi 19 tys. 353 osób. Dla porównania trzy kolejne przedmioty najchętniej wybierane do zdawania jako dodatkowe, na poziome rozszerzonym to:
- matematyka, którą będzie zdawać w naszym województwie 8 tys. 571 osób
- język polski, który będzie zdawać 5 tys. 763 młodych ludzi z Małopolski
- i geografia, na którą zdecydowało się 5 tys. 725 maturzystów na województwa małopolskiego.
Matura 2023 - co trzeba zdać?
W tym roku każdy maturzysta ma obowiązek przystąpić do sześciu egzaminów:
- w formie pisemnej - do egzaminu z języka polskiego, matematyki i wybranego języka obcego na poziomie podstawowym, a także z wybranego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym
- oraz do do dwóch egzaminów ustnych - z języka polskiego i z języka obcego.
Natomiast zdać trzeba pięć z tych egzaminów, uzyskując z każdego z nich minimum 30 proc. punktów możliwych do zdobycia.
Wyjątek stanowi egzamin z przedmiotu dodatkowego, w przypadku którego nie ma progu zaliczenia - wystarczy do tego egzaminu po prostu przystąpić (i jeżeli ktoś uzyska np. tylko 15 proc., to i tak otrzyma świadectwo dojrzałości). - Ale zdający są silnie zmotywowani, ponieważ wybierają przedmiot dodatkowy ze względu na wymagania rekrutacyjne uczelni, wynik z egzaminu z tego przedmiotu liczy się w rekrutacji na studia. Konkurencja w przyjęciu na studia powoduje, że wyniki są często bardzo wysokie - mówił nam Lech Gawryłow, dyrektor OKE.
Harmonogram egzaminu maturalnego w 2023 roku
W tym roku egzamin maturalny (sesja główna) jest przeprowadzany od 4 do 23 maja, w tym:
- część pisemna - od 4 do 23 maja
- część ustna - od 10 do 23 maja (z wyjątkiem 14 i 21 maja).
Wpływ AI na rynek pracy

- Wędkarstwo to nie hobby, to styl życia! Najlepsze memy o wędkarzach
- Zrujnowany Kazimierz, szare Stare Miasto. Pamiętacie jeszcze taki Kraków?
- Góralskie królestwo Marty i Dawida Kubackich. W Szaflarach zbudowali piękny dom
- Te ZNAKI ZODIAKU będą obrzydliwie BOGATE
- Jakie linie tramwajowe planowane są w Krakowie w najbliższych latach? LISTA