Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura matematyka podstawowa 2023. Arkusz, kiedy wyniki? U nas znajdziecie arkusz CKE oraz rozwiązania z matury z matematyki

Redakcja Kraków
Redakcja Kraków
Matura matematyka podstawowa 2023
Matura matematyka podstawowa 2023 CKE
Zakończyła się matura z matematyki na poziomie podstawowym. Jakie były zdania? Pamiętajcie, że o godz. 14 opublikujemy arkusz CKE wraz z zadaniami a także odpowiedzi.

Matura 2023 z matematyki: Mnie się ten egzamin pisało bardzo przyjemnie

Michał Tyniec, absolwent VI Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie – jak każdy licealista – na egzaminie z matematyki miał do dyspozycji trzy godziny na pisanie, a wypełnił cały arkusz w nieco ponad godzinę.

- Napisałem i sprawdziłem arkusz kilka razy. Zadań było 31. Odpowiedzi napisałem na wszystkie zadania, nie zostawiłem pustego miejsca – relacjonował nam krakowski maturzysta. - Mnie się ten egzamin pisało bardzo przyjemnie, pytania były na przyjemnym poziomie. Chociaż nie ustrzegłem się jednego czy dwóch błędów. Nie będę miał 100 procent punktów, ale liczę na powyżej 90 procent.

Jak stwierdził Michał, ni zauważył jakiejś dużej różnicy między egzaminem w formule 2023 w porównaniu do egzaminów z poprzednich lat, na starych zasadach. - Wydaje mi się, że poziom był porównywalny do próbnych matur - dodawał maturzysta.

Michał Tyniec z egzaminu zapamiętał szczególnie jedno zadanie zamknięte, w którym trzeba było policzyć iloczyn przekątnych rombu. - Zapamiętałem je, bo próbowałem je robić strasznie naokoło, a okazało się, że rozwiązanie jest tak naprawdę podane na tacy w karcie wzorów… - tłumaczy nastolatek.

W zadaniach pojawiła się stereometria, kombinatoryka, optymalizacja, funkcja kwadratowa, logarytmy… Według Michała wszystkie działy matematyki trafiły na ten egzamin.

Z geometrii absolwentów liceów czekało rozwiązywanie zadania z podobieństwem trójkątów. - Były podane dwa trójkąty podobne, prostokątne. W jednym były podane przyprostokątne, w drugim przeciwprostokątna i trzeba było policzyć pole tego drugiego – opowiada maturzysta z krakowskiego VI LO.

Trwa głosowanie...

Czy matura z matematyki była trudna?

Kiedy odbędzie się matura z matematyki 2023 w nowej formule i ile potrwa?

Maturzyści do egzaminów dojrzałości przystąpią tuż po weekendzie majowym. Matura z matematyki będzie drugim egzaminem przed jakim staną absolwenci - pierwszym z nich będzie matura podstawowa z języka polskiego. Uczniowie do egzaminu z matematyki na poziomie podstawowym podejdą w poniedziałek 8 maja o godzinie 9:00.

Na maturze podstawowej z matematyki w 2023 roku maturzyści na rozwiązanie zadań będą mieli 180 minut, czyli 3 godziny.

Co znajdzie się w arkuszu maturalnym z matematyki na poziomie podstawowym i ile punktów można zdobyć?

Na maturze podstawowej z matematyki w 2023 roku maturzyści mają do rozwiązania od 29 do 40 zadań zarówno zamkniętych, jak i otwartych. W sumie maksymalnie na maturze z matematyki można zdobyć 46 punktów, w tym: 29 pkt - zadania zamknięte i 17 pkt - zadania otwarte.

Co istotne, za zadania zamknięte można uzyskać od 1 do 2 punktów, a za zadania otwarte od 1 do 4 punktów. Podstawą zdania matury z matematyki jest uzyskanie minimum 30 procent punktów.

Rodzaje zadań na maturze podstawowej z matematyki

Zadania zamknięte:

  • zadania wyboru wielokrotnego,
  • zadania typu prawda-fałsz,
  • zadania na dobieranie.

Zadania otwarte:

  • zadania rozszerzonej odpowiedzi, wymagające utworzenia strategii rozwiązania problemu matematycznego i przedstawienia jej realizacji.
  • zadania z luką, wymagające uzupełnienia zdania albo zapisania odpowiedzi jednym lub kilkoma wyrazami, symbolami lub wyrażeniami matematycznymi określającymi własności obiektów matematycznych, w tym wykonania lub uzupełniania wykresu, zależności, diagramu, tabeli,
  • zadania krótkiej odpowiedzi, wymagające wykonania prostego obliczenia lub bezpośredniego zapisania rozwiązania albo zapisania przeprowadzonego rozumowania lub obliczenia zwykle w dwóch lub trzech etapach,

Przykładowe zadania maturalne jakie mogą pojawić się na maturze podstawowej z matematyki

  • W pojemniku znajdują się losy loterii fantowej ponumerowane kolejnymi liczbami naturalnymi od 1000 do 9999. Każdy los, którego numer jest liczbą o sumie cyfr równej 3, jest wygrywający. Uczestnicy loterii losują z pojemnika po jednym losie.
    Oblicz prawdopodobieństwo zdarzenia polegającego na tym, że pierwszy los wyciągnięty z pojemnika był wygrywający. Zapisz obliczenia.
  • Dokończ zdanie. Wybierz właściwą odpowiedź spośród podanych. Dominanta dziennego czasu korzystania przez ucznia z komputera jest równa
    A. 2,25 godziny. B. 2,50 godziny. C. 2,75 godziny. D. 1,50 godziny.

Kiedy wyniki matury z matematyki?

Informacje o wynikach matur zostaną udostępnione w piątek 7 lipca 2023 roku. Matura poprawkowa odbędzie się we wtorek 22 sierpnia 2023 r.

Wymagania egzaminacyjne – matematyka (poziom podstawowy) - podsumowanie

  • wymagania egzaminacyjne – zakres wymagań ograniczony o ok. 25%,
  • czas trwania – 180 min.,
  • liczba punktów do uzyskania – 46,
  • liczba punktów za zadania zamknięte – 29,
  • liczba zadań otwartych – 7-13.

Sprawdź arkusze pokazowe matury podstawowej z matematyki i kliknij przycisk poniżej

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska