Matura z języka polskiego 2019. Poziom podstawowy
Matura z języka polskiego w 2019 roku na poziomie podstawowym podzielona była na dwie części. Pierwsza składała się z kilku czytanek i miała na celu sprawdzenie umiejętności czytania ze zrozumieniem wśród uczniów. Najpierw maturzyści musieli uporać się z tekstem o językowym savoir-vivre, a następnie odpowiedzieć na różnego rodzaju pytania – od zadań typu prawda-fałsz, przez krótkie punktowe odpowiedzi, aż do dłuższych na kilka zdań wypowiedzi.
Matura z polskiego 2019: zadania
Drugim tekstem, stanowiącym niemałe wyzwanie dla maturzystów, był fragment książki Ryszarda Koziołka o powieści historycznej. Na jego podstawie uczniowie musieli odpowiedzieć na pytania między innymi o dwa słowa klucze istotne dla odczytania sensu całego tekstu; przyporządkować pytania problemowe do odpowiedniego akapitu tekstu; podać przykład wątku z powieści Sienkiewicza do cech z innych powieści historycznych; czy uzasadnić, że w polskiej literaturze ważne jest tworzenie obrazu klęski przezwyciężonej.
Matura 2019 POLSKI podstawa: ODPOWIEDZI, ARKUSZ, LEKTURY. "D...
Matura z polskiego 2019: wypracowanie
W zeszłym roku maturzyści mieli do wyboru dwa tematy. Pierwszy z nich dotyczył „Dziadów” cz. III Adama Mickiewicza i brzmiał „Czym dla człowieka może być wolność?”. Natomiast temat drugi polegał na interpretacji wiersza Anny Świrszczyńskiej pod tytułem „Samotność”. Oba teksty miały składać się z co najmniej 250 słów.
Według zeszłorocznych maturzystów, egzamin podstawowy z języka polskiego nie było łatwy. Około 70% uczniów na pytanie, czy egzamin sprawił im trudność, udzielili odpowiedzi twierdzącej.
Matura z polskiego 2019. Poziom rozszerzony
Na egzaminie maturalnym z polskiego na poziomie rozszerzonym było tylko jedno zadanie i polegało na napisaniu wyczerpującego wypracowania na jeden z dwóch podanych tematów. Do pierwszego z nich podano fragment tekstu Józefa Tischnera – uczniowie na jego podstawie musieli podać problem podjęty przez autora i ustosunkować się do jego stanowiska. Natomiast drugi temat polegał na analizie porównawczej dwóch wierszy: Kazimiery Zawistowskiej „Chciałabym, z tobą poszedłszy…” oraz Bolesława Leśmiana „Dusza w niebiosach”.
Matura 2019 POLSKI rozszerzenie Odpowiedzi, Arkusz CKE 6 05 ...
Matura 2020. Jak przygotować się do matury z języka polskiego?
Matura z języka polskiego nie należy do najłatwiejszych. Aby dobrze ją zdać, trzeba wykazać się dobrą znajomością wielu tekstów kultury, zarówno tych z poziomu podstawowego, jak również rozszerzonego. Żeby poradzić sobie z nią należycie, najlepiej przed egzaminem przypomnieć sobie najważniejsze teksty ze wszystkich lat nauki i obecne w nich wątki i motywy. Pewnym pocieszeniem jest, że na maturze rzadko pojawiają się pytania na tematy czysto gramatyczne, dlatego też można bez obaw skupić się na czytaniu i przypominaniu sobie lektur.
