OPRAC.:
Łukasz Konstanty
Marlen Reusser, złota medalistka w jeździe indywidualnej na czas.
Marlen Reusser, złota medalistka w jeździe indywidualnej na czas. Fot. PAP/EPA/Vincent Jannink
19-letni Brytyjczyk Joshua Tarling został mistrzem Europy w jeździe na czas w kolarstwie szosowym. Polacy spisali się przeciętnie - mistrz kraju w tej konkurencji Michał Kwiatkowski zajął 13. miejsce, a Maciej Bodnar był 16. Zawody odbywają się w holenderskiej prowincji Drenthe.

Tarling, mistrz świata juniorów w czasówce z ubiegłego roku z australijskiego Wollongong, wprost zdeklasował rywali. Na liczącej 29,8 km trasie drugiego Szwajcara Stefana Bissegera wyprzedził o 42 s, a trzeciego Belga Wouta Van Aerta o 43. Kwiatkowski stracił do Brytyjczyka 1.35, a Bodnar - 1.47.

Marlen Reusser z trzecim z rzędu tytułem

W rywalizacji kobiet złoto zdobyła Szwajcarka Marlen Reusser, dla której był to trzeci z rzędu tytuł mistrzyni Europy w jeździe na czas w kolarstwie szosowym. Marta Jaskulska zajęła 15., a Katarzyna Niewiadoma 17. miejsce.

Reusser na 29,8-kilometrowej trasie była o 43 sekundy szybsza od Brytyjki Anny Henderson. Trzecie miejsce wywalczyła Austriaczka Christina Schweinberger, która straciła do Szwajcarki 44 s. Jaskulska była wolniejsza od zwyciężczyni o 1.37, a Katarzyna Niewiadoma miała 1.42 straty.

Jak wypadli polscy juniorzy i juniorki?

W rywalizacji kobiet do lat 23 (dystans 19,8 km) Dominika Włodarczyk była 11., a Malwina Mul 28. Zwyciężyła Brytyjka Zoe Baeckstedt w czasie 24.25. Włodarczyk straciła do niej 2.12, a Mul 3.35.

Wśród juniorek złoty medal zdobyła Włoszka Federica Venturelli która na trasie długości 19,8 km uzyskała czas 26.23. Najlepsza z Polek Martyna Szczęsna była 14. ze stratą 2.08. Maria Klamut zajęła 30. lokatę tracąc 2.54.

Wśród mężczyzn do lat 23 złoty medal zdobył Belg Alec Segaert uzyskując czas 22.02 na 19,8 km trasie. Mateusz Gajdulewicz wywalczył 13. lokatę ze stratą 1.20.

Wśród juniorów złoty medal przypadł Duńczykowi Albertowi Withen Philipsenowi - czas 22.48. Patryk Goszczurny był 14. ze stratą 1.27, a 18. Dawid Wika-Czarnowski - strata 1.31. Na 25. pozycji zameldował się Filip Gruszczyński - strata 1.41.

W sobotę odbędzie się wyścig szosowy kobiet, w niedzielę wyścig szosowy mężczyzn.