- Teraz jesteśmy w pełni przygotowani do diagnozowania i leczenia udaru mózgu do 4,5 godziny od jego wystąpienia - podkreśla Tadeusz Pietkiewicz, ordynator oddziału. - Szybka diagnoza i podjęcie leczenia pozwala w takim wypadku uniknąć powikłań lub w dużym stopniu je ograniczyć.
To Pietkiewicz forsował pomysł modernizacji oddziału. Wcześniej pracował w szpitalu w Sosnowcu, gdzie w styczniu 2005 roku stworzył podobne miejsce. Już po miesiącu osobiście przekonał się, jak bardzo jest to potrzebne.
- Moja serdeczna przyjaciółka z Dąbrowy Górniczej, młoda kobieta, miała wylew. Uratowała ją szybka diagnoza i nowoczesna aparatura. Gdyby nie to, nie przeżyłaby - wspomina ordynator. - Potem musiała przejść długą rehabilitację, ale dziś jest matką i żoną.
Nowy oddział neurologiczny znajduje na parterze głównego budynku szpitala, w dawnej kuchni szpitalnej. Naprzeciwko jest tomografia, a po sąsiedzku oddział ratunkowy. - Wszystko mamy w jednym miejscu. Dzięki temu nie trzeba dowozić karetkami pacjentów na tomografię - dodaje Pietkiewicz. Stary oddział jest kilkaset metrów od głównego budynku szpitala. Dziś zaczyna się jego przeprowadzka. Na początek do nowych pomieszczeń trafi sześciu pacjentów, później reszta.
- Te oddziały są jak niebo i ziemia. W nowym wszystko jest ładne i nowoczesne - zauważa Zbyszek Feliksik z Olkusza, który leży na starej neurologii. Trafił tutaj, bo ma problemy z chodzeniem. Liczy, że wkrótce jego też przeniosą do nowej sali. - Łóżka są na parterze, nie trzeba chodzić po schodach. Można wyjść na korytarz głównego budynku i porozmawiać ze znajomymi. Tu jesteśmy na odludziu - dodaje pacjent.
Nowy oddział zajmuje w sumie 500 mkw., posiada 25 łóżek. Sala intensywnego nadzoru neurologicznego z 4 miejscami jest w pełni monitorowana. Do dyspozycji personelu medycznego są kardiomonitor, respirator i pulsoksymetr. Dwie pielęgniarki całą dobę nadzorują stan pacjentów. W czterech innych salach są też po 4 łóżka, w dwóch po 2, w jednej - 1. Wszystkie posiadają klimatyzację i łazienki. Każde łóżko ma system komunikacji ze stanowiskiem pielęgniarek.
Na zmodernizowanym oddziale pracować będzie w sumie czterech lekarzy i 16 pielęgniarek. - Marzyłem, żeby pracować w szpitalu z takim oddziałem. Po drodze było sporo przeszkód, ale w końcu udało się - cieszy się Pietkiewicz.
Remont kosztował w sumie prawie 2,8 mln zł. W starym budynku zostanie stworzony oddział rehabilitacji neurologicznej.
***
Inne oddziały neurologiczne w Małopolsce zachodniej
Oddział neurologii z pododdziałem udarowym w Nowym Szpitalu w Olkuszu to jeden z najnowocześniejszych tego typu w Małopolsce. Większy oddział neurologiczny z pododdziałem udarowym istnieje w Szpitalu Powiatowym im. św. Maksymiliana w Oświęcimiu. Jednocześnie można tam leczyć 36 pacjentów. W Szpitalu Powiatowym w Chrzanowie przy ul. Topolowej 16 funkcjonuje sam oddział neurologiczny. W Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej, w skład którego wchodzi szpital w Wadowicach, działa poradnia neurologiczna. Zlokalizowana jest w Powiatowej Przychodni Specjalistycznej przy ul. Karmelickiej 5.
Napisz do autorki:
[email protected]
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+