https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nocna i Świąteczna Opieka Zdrowotna w 5 Wojskowym Szpitalu Klinicznym w Krakowie. Pierwszy sprawdzian już w nocy z 31 stycznia na 1 lutego

Aleksandra Łabędź
Opracowanie:
5 Wojskowy Szpital Kliniczny w Krakowie
Przed 5 Wojskowym Szpitalem Klinicznym w Krakowie kolejne wyzwanie. Punktualnie o północy, z 31 stycznia na 1 lutego 2025 roku w lecznicy rusza Nocna i Świąteczna Opieka Zdrowotna. Lekarze dyżurni będą przyjmowali w budynku Polikliniki, przy ul. Wrocławskiej 1 - w miejscu, gdzie w tygodniu funkcjonują gabinety Podstawowej Opieki Zdrowotnej.

–  Idealnym rozwiązaniem byłoby zorganizowanie tej formy opieki w bezpośrednim sąsiedztwie szpitalnego oddziału ratunkowego, i tak będzie po zakończeniu budowy nowego budynku szpitala, gdy przeniesie się tam Klinika Intensywnej Terapii i Anestezjologii – mówi płk lek. Marian Król, zastępca dyrektora ds. medycznych 5 Wojskowego Szpitala Klinicznego w Krakowie.

Jak dalej tłumaczy: - Teraz jednak będzie funkcjonowała w innym budynku, w odległości 100-150 metrów od SOR. Nocna i Świąteczna Opieka zaczyna działać po zamknięciu gabinetów Podstawowej Opieki Zdrowotnej więc nie przewidujemy tu żadnej kolizji. Dla pacjentów, którzy na co dzień korzystają z pomocy naszych lekarzy rodzinnych to będzie naturalny adres, gdzie mogą szukać pomocy.

Dla kogo pomoc?

Dotychczasowe punkty Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej: NZOZ Kraków-Południe przy ul. Szwedzkiej i Scanmed przy Armii Krajowej 5 będą czynne tylko do północy w piątek 31 stycznia.

Od północy mieszkańcy Krowodrzy, Bronowic i Zabierzowa pomoc otrzymają w Szpitalu Wojskowym, przy ul. Wrocławskiej. Chociaż w przypadku nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia pacjent może udać się po pomoc do dowolnego punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, niezależnie od tego, gdzie mieszka i do którego lekarza lub pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej złożył swoją deklarację.

Pomoc w nocnej i świątecznej opiece zdrowotnej jest udzielana od poniedziałku do piątku w godzinach 18.00-8.00 oraz całodobowo w weekendy i święta.

Czy taka organizacja opieki zdrowotnej odciąży szpitalny oddział ratunkowy?

SOR to miejsce, gdzie ratuje się życie. Tymczasem są takie dyżury, kiedy 80% pacjentów to osoby, które powinny trafić do POZ, a nie do nas. Oczywiście udzielamy im pomocy. Jednak obecność na SOR pacjentów lekko chorych zdecydowanie wydłuża kolejki –  przypomina dr n. med. Małgorzata Krakowska-Stasiak, kierownik Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Szpitalu Wojskowym w Krakowie.

Płk lek. Marian Król dodaje: – Mamy nadzieję, że bliska obecność Nocnej i Świątecznej Pomocy pomoże. Po wstępnym triażu, w czasie którego ratownik oceni, że dany pacjent nie wymaga opieki i pomocy w ramach szpitalnego oddziału ratunkowego, lżej chorzy będą mogli być przekierowani właśnie do naszego ambulatorium, 100 metrów od SOR - podsumowuje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska