Widok jest przygnębiający - mówi młody gorliczanin Maciej Zgórniak, pokazując zniszczone płyty piaskowca na Rynku. - Bywam każdego dnia i od wiosny, kiedy się pokazały pęknięcia, nic się tutaj nie zmieniło.
Sprawa zniszczeń na oddanym do użytku w styczniu 2013 roku Rynku budzi spore zainteresowanie mieszkańców. Wiosenne porządki, jakie w kwietniu przeprowadzono na głównym placu miasta, w opinii wielu były siłą sprawczą tych zniszczeń.
Te podejrzenia już wtedy zostały zdementowane przez władze miasta. Przeprowadzona wówczas doraźna kontrola nie potwierdziła, by zniszczenia płyt mogły powstać w wyniku oczyszczania ich po zimie strumieniem wody.
Wykazała też, że pod warstwą pozimowych śmieci kryły się liczne uszkodzenia. - Sprawa jest oczywista. Inwestycja była ubezpieczona, więc wszystkie usterki będziemy finansować z kaucji gwarancyjnej. To około 145 tysięcy złotych, a czas gwarancji obejmuje pięć lat od zakończenia robót, czyli mamy czas na poprawki. Możemy je wykonywać do 2018 roku - tłumaczy wiceburmistrz Janusz Fugiel.
W tym roku na wiosnę zinwentaryzowane zostały popękane płyty z piaskowca. Na dzisiaj trzeba wymienić ich osiemnaście. - Kamienne płyty zostały już zamówione. Z montażem będą kosztowały około 30 tysięcy złotych. Nie spieszymy się jednak z tą wymianą. Do tej pory, po oddaniu Starówki, mieliśmy łagodne zimy. Zobaczymy, jaki będzie stan nawierzchni Rynku po zbliżającej się zimie. Poprawki wykonane zostaną kompleksowo na wiosnę - zapewnia wiceburmistrz Fugiel.
Z gwarancji potrącane są także kwoty za prace, które zostały już wykonane w związku z wykryciem usterek, a pomimo ponagleń nie zostały zrealizowane przez firmę Szarek z Nowego Sącza, która była wykonawcą inwestycji.
Burmistrz Fugiel dodaje, że w tej sytuacji roboty zleca się innym wykonawcom, po prostu płacąc za nie właśnie ze wspomnianej gwarancji. Rewitalizacja Rynku jak również całego obszaru Starówki ma tyle samo zwolenników jak i przeciwników. Pomimo wielu opinii negatywnych ta właśnie miejska inwestycja zbiera laury na prestiżowych konkursach architektonicznych.
Towarzystwo Urbanistów Polskich nagrodziło gorlicki Rynek w Ogólnopolskim Konkursie na Najlepiej Zagospodarowaną Przestrzeń Publiczną.
Uzyskał on nagrodę w kategorii Rewitalizowana Miejska Przestrzeń Publiczna. W uzasadnieniu Towarzystwo Urbanistów Polskich wskazało między innymi na systemowe podejście do problemu przywrócenia znaczenia placu w strukturze przestrzennej miasta, wzbogacenie programu funkcjonalnego, przywrócenie powiązań widokowych oraz korektę systemu komunikacyjnego.
Wcześniej rewitalizacja uzyskała nominację ekspertów do konkursu Europen Prize for Urban Public Space.Tym bardziej warto przycisnąć wykonawcę, aby zlikwidował usterki, bo w takiej postaci Rynek jest wątpliwą wizytówką miasta.