Do niedawna oświęcimska starówka kojarzyła się głównie z siedzibami lokalnych oddziałów banków. Coraz więcej sklepów plajtowało, a banki powstawały w ich miejsca. Teraz ta część miasta zmienia oblicze - staje się bardziej turystyczna.
Miasto zmienia wizerunek
Na ponad miliard złotych szacowane są projekty, które zostały już wykonane bądź są realizowane w powiecie oświęcimskim w latach 2014 - 2020 ze środków europejskich.
Dzięki tym środkom, ale też z Oświęcimskiego Strategicznego Programu Rządowego oraz osób prywatnych i przedsiębiorców, zmienia się także centrum Oświęcimia.
- Pół roku jestem za granicą, drugie pół w moim rodzinnym mieście i za każdym razem, kiedy wracam, nie poznaję go - mówi Halina Paszenda. - Zmienia się na plus, zwłaszcza Stare Miasto wreszcie nabrało blasku. Jest teraz gdzie iść - dodaje.
Jest tu coraz więcej restauracji i kawiarni. Zdaniem pani Haliny, najnowsze inicjatywy miasta - jak np. kajaki Sołą, ale też strefa wypoczynku - są interesujące, ale cały teren na bulwarach powinien być lepiej zagospodarowany.
- Rozjechany przez parkujące tam samochody trawnik, zwłaszcza po opadach deszczu, nie wygląda dobrze - mówi pani Halina. - Piękna działka w sąsiedztwie hotelu powinna wyglądać znacznie lepiej - dodaje.
Kiedyś miasto planowało tu np. budowę amfiteatru. Zmotoryzowani liczyli na większy parking. Na razie, niestety, nic z tego nie będzie. 22-arowy pas zbliżony do prostokąta koło hotelu i apartamentowca kupiła od miasta firma Susuł&Strama Architekci, która zaprojektowała i zbudowała pobliski hotel i apartamentowiec.
- W październiku ubiegłego roku ogłosiliśmy przetarg na sprzedaż terenu pomiędzy ulicami Bulwary i Berka Joselewicza - informuje Katarzyna Kwiecień, rzecznik Urzędu Miasta. - Cena wywoławcza wynosiła 1,5 mln zł. W grudniu odbył się przetarg i ostatecznie działka została sprzedana za 1 mln 863 tys. 450 zł brutto - dodaje.
Znani oświęcimscy architekci nie zdradzają swoich planów. - Wkrótce będzie informacja - ucina Marcin Susuł.
Prawdopodobnie będą rozbudowywać kompleks.
Nie będzie leżał odłogiem
- Nic nie wiedzieliśmy o sprzedaży tego gruntu - wyznaje Bogusław Sobala, przewodniczący Rady Osiedla Stare Miasto.
Ci sami architekci, którzy mają zająć się terenem na Bulwarach, wcześniej projektowali m.in. przebudowę oświęcimskiego Rynku Głównego i placu Skarbka oraz Miejskiej Biblioteki.
- Szacunek dla nich, że zachowali kawałek historii choćby w elewacji hotelu - mówi Sobala. Jest tam zamontowany element, który przypomina dawny drewniany ganek ze stojącej tu kiedyś fabryki wódek i likierów Jakuba Haberfelda.
Przewodniczącemu Bogusławowi Sobali marzy się, aby miasto zrealizowało swoje wcześniejsze zamierzenia - budowę amfiteatru i podziemnego parkingu na skarpie przy ul. Bulwary.
- Staraliśmy się o fundusze unijne w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na działania rewitalizacyjne - informuje Kwiecień. - Nasz projekt nie uzyskał akceptacji, ponieważ zdaniem oceniających budowa nowych obiektów, w tym przypadku parkingu, nie jest możliwa do dofinansowania w ramach rewitalizacji - dodaje.
Jak przekonuje, miasto szuka innych możliwości finansowania pomysłu, rozważa możliwość realizacji etapami. Chce też w okolicy kładki nad Sołą zrobić plac zabaw dla dzieci.
W kolejnych etapach będzie też zagospodarowany teren w głąb parku od istniejącej kładki nad Sołą pod kątem rekreacji zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Zupełnie nowy park powstaje na Kamieńcu.
Fabryka wódek i likierów
W 1804 r. Jakub Haberfeld, syn Simona i Jachety, założył Parową Fabrykę Wódek i Likierów w Oświęcimiu na tzw. Podzamczu. Okazała kamienica była częścią kompleksu, na który składała się fabryka wódek i likierów Haberfeldów. Po wojnie majątek został upaństwowiony, później miał kilku właścicieli i ostatecznie 5 maja 2003 r. kamienica runęła. Podjęto decyzję o rozbiórce pozostałości kamienicy i fabryki.
Coraz więcej miejsc dla turystów
W miejscu kamienicy Haberfelda powstał hotel Hampton by Hilton. Oficjalnie został otwarty 27 kwietnia br. Ma do zaoferowania 120 pokoi, w sumie 237 miejsc noclegowych. Kilka dni temu na Rynku Głównym Oświęcimskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego otwarło hostel z 17 pokojami i 50 łóżkami.
Obecnie w Oświęcimiu jest ok. 1500 miejsc noclegowych. Trzy, cztery lata temu baza noclegowa w tym mieście liczyła niewiele ponad 700 miejsc.
Dzięki temu, że coraz więcej turystów nocuje w Oświęcimiu otwierają się też nowe restauracje i kawiarnie.
TOP 10 miejsc, które warto zobaczyć mieszkając w Oświęcimiu ...
ZOBACZ KONIECZNIE:
WIDEO: Mówimy po krakosku - odcinek 14. "Biber"
Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto
Follow https://twitter.com/gaz_krakowska