W ramach realizacji zadania wykonawca będzie zobowiązany wykonać pracowanie wszelkiej niezbędnej do wykonania zamówienia dokumentacji projektowej. Będzie odpowiedzialny też za wykonanie projektów budowlanych, technicznych i wykonawczych, specyfikacji technicznych wykonania i odbioru robót budowlanych, przedmiarów robót, kosztorysów ofertowych oraz map do celów projektowych i dokumentacji geologiczno-inżynieryjnej.
W zakresie zadania jest też uzyskanie pozwolenia wojewódzkiego konserwatora zabytków na przeprowadzenie robót, uzyskanie wszelkich wymaganych opinii, uzgodnień decyzji, zgłoszeń oraz wykonanie robót renowacyjnych i konserwatorskich. Zgodnie z założeniem całość ma zostać wykonana najpóźniej do końca września 2025 roku.
Przypomnijmy, że we wrześniu miasto ogłosiło też przetarg na "Renowację konserwatorską Zamku Królewskiego w Nowym Sączu etap I - opracowanie dokumentacji".
W ramach zadania wykonawca będzie odpowiedzialny za przygotowanie ekspertyz i dokumentacji niezbędnej do opracowania koncepcji architektonicznej i projektu budowlanego odbudowy zamku.
Konieczna do tego będzie dokumentacja geologiczna wzgórza zamkowego ze szczególnym uwzględnieniem skarpy od strony Dunajca, inwentaryzacja geodezyjna z zawartością mapy geodezyjnej zabytku i wzgórza zamkowego dla celów projektowych, opracowanie badań konserwatorsko – architektonicznych fundamentów zabytku oraz przygotowanie koncepcji badawczo-architektonicznej na podstawie Koncepcji Graficznej z 2024 roku, źródeł historycznych i materiałów badawczych
W ramach zadania wymagane będzie również opracowanie koncepcji zabezpieczenia i zagospodarowania wzgórza zamkowego w Nowym Sączu wraz z przyległym terenem oraz programu konserwatorskiego.
Historia zamku
Zamek Królewski w Nowym Sączu wzniesiony przez Kazimierza Wielkiego w połowie XIV w. to ważne miejsce na mapie miasta.
W przeszłości zamek posiadał dwie baszty narożne, wieżę, budynek mieszkalny i przedzamcze. Niestety w 1945 r. wysadzili go partyzanci pod dowództwem Tadeusza Dymela, bo w twierdzy znajdował się skład z niemiecką amunicją. Dziś z dawnej budowli zachowały się resztki murów obwodowych oraz zrekonstruowana Baszta Kowalska.
W ostatnich latach tematem odbudowy zamku zajmuje się SARR, który prowadził na wzgórzu zamkowym badania archeologiczne, aby móc po ich zakończeniu przystąpić do prac związanych z przywróceniem zamku do dawnej świetności. Na to jak ma wyglądać było już kilka pomysłów. Pojawiło się kilka różnych od siebie koncepcji.
Po zaprezentowaniu ostatniej z nich stworzonej własnym sumptem w mieście rozgorzała burzliwa dyskusja, bo pomysł był… odważny. Sama sylwetka zamku opierać miała się na planach z drugiej połowy XVIII, zaś fragmenty budowli, co do których nie ma pewności jak przed laty wyglądały, chciano uzupełnić szklanymi konstrukcjami.
W środku miała się znajdować m.in.: informacja turystyczna, kawiarnia, pokoje hotelowe, a także sala bankietowa. Futurystyczna wizja jednak nie spodobała się wszystkim stąd nowy - bardziej tradycyjny pomysł, który ma być już tym ostatecznym.
- Hotel milionera nad Jeziorem Rożnowskim przyciąga celebrytów
- To miejsce nad Jeziorem Rożnowskim zmieniło się nie do poznania
- To tutaj uczestnicy "Sanatorium miłości" balowali. Jest jak w pałacu
- Park Terapeutyczny z amfiteatrem i tężnią solankową. To będzie turystyczny hit
- Remont ratusza pochłonie około 20 milionów złotych i potrwa do 2025 roku
- Wspaniałe krynickie wille. To prawdziwe perełki architektoniczne w szwajcarskim stylu
Parowóz przed dworcem PKP od 1987 roku jest jednym z najbardziej znanych miejskich pomników
