18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich. Najpiękniejsza góralka to Justyna Bury

P. Wylężek, Ł. Bobek
Najpiękniejszą góralką świata 2013 roku została 17-letnia Justyna Bury
Najpiękniejszą góralką świata 2013 roku została 17-letnia Justyna Bury Łukasz Bobek
Znamy już nazwisko najpiękniejszej góralki świata 2013 roku. Czytelnicy "Gazety Krakowskiej" zdecydowali, że tytuł ten przypadł Justynie Bury z zespołu Istebna z Beskidu Śląskiego. Najlepszym zespołem 45. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w opinii publiczności została "Kyrenia" z Cypru Północnego.

Walka o tytuł najpiękniejszej była w tym roku zacięta. Dwie dziewczyny - Justyna Bury i Ewa Stoch z Poronina - szły ramię w ramię. Ostatecznie czytelnicy zadecydowali, że to 17-letnia Justyna otrzyma tytuł Najpiękniejszej Góralki Świata.
Nowa góralska miss pochodzi z Istebnej. Na co dzień uczy się w liceum ogólnokształcącym, w klasie o profilu matematyczno-informatycznym w Wiśle. Tańczy od 4 lat.

- Wcześniej przez rok tańczyłam w innym zespole, a od trzech lat jestem w zespole "Istebna"- mówi Justyna. Przyznaje, że na festiwalu w Zakopanem jest po raz pierwszy, ale bardzo się jej tu podoba. - Nie spodziewałam się wygrać plebiscytu na najpiękniejszą. Tym bardziej że koledzy mówili, że z reguły wygrywają góralki z zagranicy. Tym bardziej jestem szczęśliwa - podsumowuje 17-letnia góralska miss.

Nasi czytelnicy przez cały tydzień trwania Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich mogli również głosować na najlepszy zespół. Tutaj bezapelacyjnie zwyciężyła grupa "Kyrenia" z Cypru Północnego.

Na piątkowym koncercie finałowym nagrody wręczył Wojciecha Harpula, redaktor naczelny "Gazety Krakowskiej". Najpiękniejsza góralka dostała sznur góralskich korali. Zespół z Cypru zabierze ze sobą obraz malowany na szkle.
Koncert finałowy zakończył tegoroczny festiwal. Jury przyznało nagrody.

Tradycyjnie już 16 zespołów - 12 z zagranicy i 4 z Polski - startowało w trzech kategoriach. Spośród zespołów prezentujących folklor w formie tradycyjnej (z Bułgarii, Rumunii, oraz trzech z Polski: z Istebnej, Poronina i Piwnicznej) najważniejszą nagrodę, Złotą Ciupagę, otrzymały "Regle" z Poronina. Srebrną oraz brązową ciupagę w tej kategorii dostały Bułgaria i Istebna z Polski.
W drugiej kategorii, grup prezentujących folklor artystycznie opracowany (grupy z Chorwacji, Kanady, Macedonii, Słowacji, zespół Łastiwoczka z Polski) Złota Ciupaga trafiła do zespołu z Macedonii, srebrna do grupy z Chorwacji, a brązowa - do łemkowskiego zespołu "Łastiwoczka" z Przemkowa na Śląsku.

Ostatnia kategoria skupiała zespoły prezentujące folklor w formie stylizowanej. Tutaj sukces okraszony Złotą Ciupagą mogą świętować górale z Węgier. Srebrna pojedzie do Serbii, a brązowa - na Cypr Północny.

Specjalną nagrodę - Ciupagę prezydenta RP Bronisława Komorowskiego - otrzymał zespół "Harnasie" z Kanady - za to, że daleko od ojczyzny kultywuje tradycję górali podhalańskich.

Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska