Planowany na ten rok budżet załamał się. Muzeum niemal całkowicie ograniczyło działalność merytoryczną, a inwestycje zredukowano do niezbędnego minimum.
- W ostatnich miesiącach znaleźliśmy się w bezprecedensowej sytuacji
- mówi Bartosz Bartyzel, rzecznik prasowy Muzeum Auschwitz. - Dzięki szczególnej pomocy ze strony polskiego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego udało się co prawda zachować ciągłości instytucji oraz miejsca pracy, jednak bez dodatkowych środków realizacja naszej działalności statutowej pozostaje pod ogromnym znakiem zapytania - dodaje.
Jak podkreśla, na szczęście nie jest zagrożona realizacja prac konserwatorskich, które służą zachowaniu autentyzmu Miejsca Pamięci, są one bowiem finansowane z zewnętrznych środków pochodzących z Fundacji Auschwitz-Birkenau. W związku z kryzysową sytuacją Fundacja już podjęła decyzję o dwukrotnym wzroście swojego wsparcia finansowego w tym roku.
Zamknięte muzeum, to i wpływów brak
Muzeum wciąż pozostaje zamknięte, prawdopodobnie do początku lipca. Na próbę, z zachowaniem wszelkich zasad sanitarno-epidemiologicznych, zostało otwarte 30 i 31 maja. W tym czasie odwiedziło go blisko 400 osób, co stanowi jedynie niecałe trzy procent liczby odwiedzających w analogicznym czasie w roku ubiegłym.
- Wydaje się, że załamanie frekwencji będzie miało charakter długofalowy
- mówi Bartosz Bartyzel. - To oznacza, iż nie będziemy w stanie finansować wielu niezwykle ważnych projektów związanych przede wszystkim z edukacją na terenie Miejsce Pamięci i w przestrzeni internetowej, z badaniami nad historią Auschwitz, a także projektami wydawniczymi czy wystawienniczymi, które służą przybliżeniu tragicznej historii Auschwitz szerokiemu gronu odbiorców - dodaje.
Dlatego też Muzeum prosi o pomoc finansową.
- Po pandemii świat nie będzie radykalnie inny, wbrew czasami złowieszczym proroctwom niektórych głosów
- mówi Piotr Cywiński, dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. - Będziemy jak wcześniej, a może i jeszcze bardziej, potrzebowali mądrych decyzji. W tej ciężkiej chwili nie możemy ani zaprzepaścić naszych wcześniejszych dorobków, ani spowolnić prac nad podtrzymywaniem i mądrą budową pamięci, która jest jedynym remedium na przyszłe lata, na pokolenia, na czasy, które chcemy pozostawić naszym dzieciom i dzieciom naszych dzieci. Przez lata, dekady staraliśmy się pomagać. Dziś potrzebujemy sami realnej pomocy - dodaje.
Każda wpłata ważna
Pomóc można na dwa sposoby. Wpłacając bezpośrednio na konto Muzeum: IBAN: PL 29 1130 1150 0012 1268 9720 0001, Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK S.A.), SWIFT: GOSKPLPW.
Darowizny można przekazywać za pośrednictwem strony internetowej. Wpłać tutaj
Pobierz bezpłatną aplikację Nasze Miasto i bądź na bieżąco!
Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.
Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.
FLESZ - Wysokie czynsze, niewielu klientów. Restauratorzy zamykają biznesy
