FLESZ - Młode pokolenia na rynku pracy w Polsce

Z danych Straży Granicznej dowiadujemy się, że od 24 lutego prawie 3 miliony osób przekroczyło ukraińsko-polską granicę. Część z nich pojechała do zachodniej Europy, część po jakimś czasie zdecydowała się wrócić do swojego kraju.
– Raport uświadamia, że jeszcze nigdy w tak krótkim czasie, tak szybko, wszystkie większe polskie miasta nie odnotowały takiego wzrostu populacji. Obecnie w Polsce pierwszy raz w historii mieszka ponad 41 milionów osób - mówi Paweł Cywiński – współautor raportu.
W Krakowie obecnie mieszka ponad 177,5 tys. obywateli Ukrainy którzy uciekli po wojnie, w tym ponad 42 tys. dzieci. 19% mieszkańców Krakowa stanowią Ukraińcy, w Rzeszowie 35%, Gdańsku 25%, Katowicach 25% i Wrocławiu 23%. Jeśli chodzi o całkowitą liczbę, to więcej uchodźców niż Kraków, przyjęła Warszawa – 266 tys., oraz Wrocław – 187 tys.
Ponadto blisko 230 tys. osób mieszka w całym Krakowskim Obszarze Metropolitalnym, który z Krakowem tworzą pięćdziesiąt trzy gminy. 77% z tej liczby mieszka w samym Krakowie.
A jakie są główne motywacje uchodźców z Ukrainy odnośnie do wyboru miejsca pobytu w Polsce? Twórcy raportu uważają, że jest to przede wszystkim wcześniejsza znajomość miejscowości, znajomość ludzi, przede wszystkim posiadanie w danym mieście krewnych bądź przyjaciół, ale także wskazują, że może być to spontaniczny wybór.
Cały raport jest dostępny tutaj: https://metropolie.pl/artykul/raport-miejska-goscinnosc-wielki-wzrost-wyzwania-i-szanse
- Blok jak zamek w Krakowie! "Najoryginalniejszy" w mieście! Kto jeszcze nie widział?
- Bierzemy je na potęgę! Oto efekty uboczne popularnych leków bez recepty.
- Zatopione Skawce. Wieś na dnie Jeziora Mucharskiego
- Te znaki zodiaku to najlepsze żony
- Z aptek zniknęło kilkanaście popularnych leków. Wycofał je GIF
- "Perły Śródmieścia" usunięte. To kolejna akcja krakowskiej straży miejskiej