Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miejskie enklawy zieleni – tworzone dla mieszkańców i z mieszkańcami

(KSAP)
Las Witkowicki w Krakowie to miejsce, w którym na mieszkańców czeka coraz więcej ciekawych możliwości spędzania wolnego czasu. Wśród nich jest chociażby możliwość skorzystania ze specjalnej ścieżki edukacyjnej. Spacerując po niej, można poznać ciekawostki na temat otaczającej fauny i flory. Powstają również nowe ścieżki rowerowe, a do dyspozycji miłośników przyrody już niedługo będzie specjalna, interaktywna aplikacja na smartfony, dzięki której jeszcze lepiej poznamy zieloną enklawę w Witkowicach.

Zmiany te to efekt pilotażowego projektu unijnego Witkowice Green Living Lab (Zielone Żywe Laboratorium), który jest realizowany przez Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie. Dzięki niemu mieszkańcy – którzy już teraz dobrze wiedzą, jak ważną rolę pełni zieleń miejska – zyskali kolejne wspaniałe miejsce do wypoczynku i rekreacji na łonie natury. Oprócz nowych możliwości spędzania wolnego czasu i uczenia się ekologii w terenie, projekt pozwala na wiele zmian infrastrukturalnych. Wśród nich – obok nowych ścieżek – pojawią się także miejsca postojowe dla rowerów i samochodów, a całkowicie swoje oblicze zmienił most nad przepływającym przez las potokiem, czyli Bibiczanką.

Jakie korzyści niesie za sobą jeszcze ten projekt? To również oczywiście zyski, jeżeli chodzi o kwestie klimatyczne czy ochronę środowiska. To także lepszy komfort życia Małopolan, którzy w ostatnich latach coraz bardziej doceniają chęć obcowania z przyrodą na co dzień.

To jednak dopiero początek zmian, które czekają na mieszkańców Krakowa i Małopolski – inicjatywa ta jest bowiem częścią większego projektu unijnego „Urban Green Belts – Miejskie Przestrzenie Zieleni”. – W ramach projektu samorządy, instytucje, a także uczelnie wyższe z kilku krajów Europy wymieniają się doświadczeniami i wspólnie szukają rozwiązań, jak dobrze zarządzać miejskimi terenami zieleni oraz jak tworzyć zielone enklawy. Co najważniejsze, odbywa się to w oparciu o oczekiwania mieszkańców oraz przekazywane przez nich sugestie – mówi wicemarszałek Województwa Małopolskiego Wojciech Kozak.

Jak mocno zabudował się Kraków? [PORÓWNAJ ZDJĘCIA]

Jak przekonuje, działania ze strony lokalnego samorządu to jedno, ale niezwykle ważne jest również to, by zachęcić mieszkańców do większego zaangażowania, w tym do podejmowania decyzji związanych z planowaniem, tworzeniem i utrzymaniem zieleni miejskiej. – Jednym z głównych założeń tego projektu jest to, że jego realizacja odbywa się we współpracy z lokalną społecznością. Mieszkańcy mogą w realny sposób wpływać na kształt tego miejsca, dzieląc się z nami swoimi uwagami i pomysłami – zapewnia z kolei rzeczniczka Zarządu Zieleni Miejskiej Katarzyna Przyjemska-Grzesik.

Oprócz możliwości współpracy samorządów lokalnych z mieszkańcami projekt uwzględnia też wspólne działania na różnych szczeblach administracji – od gminnego przez regionalny aż po krajowy. Nie da się bowiem dobrze zarządzać terenami zieleni tylko z poziomu miasta czy gminy. Muszą to być działania kompleksowe, a właśnie unijny projekt UGB spina działania na kilku poziomach. Za dobry przykład takiej współpracy mogą do tej pory posłużyć choćby bulwary wiślane, po których przebiegają trasy rowerowe. W Krakowie – np. w rejonie Tyńca – wały są dobrze zagospodarowane, potrzeba jednak dalszych, wspólnych działań, aby ich efekty były jeszcze bardziej widoczne.

Warto przypomnieć, że w Krakowie odbyła się niedawno konferencja w ramach projektu UGB. Uczestniczyli w niej przedstawiciele wszystkich miast i regionów, będących partnerami tej inicjatywy – oprócz Województwa Małopolskiego oraz gminy Kraków i reprezentującego ją Zarządu Zieleni Miejskiej – w projekcie biorą udział partnerzy z sześciu państw: Węgier, Austrii, Czech, Słowenii, Chorwacji i Włoch.

Projekt będzie realizowany jeszcze przez najbliższy rok. Jego partnerzy tworzą platformę wymiany własnych doświadczeń, pomysłów oraz dobrych praktyk. Wypracowane na forum międzynarodowym propozycje działań będą następnie wdrażane już na poziomie lokalnym – przy współudziale mieszkańców.

Więcej informacji o projekcie pilotażowym na stronie www.zzm.krakow.pl/ugb.

ZOBACZ KONIECZNIE:

WIDEO: Poważny program - odc. 22: Kraków zatracony w zieleni. Serio?

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Miejskie enklawy zieleni – tworzone dla mieszkańców i z mieszkańcami - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska