– Ubiegły rok był rokiem eksperymentu. Sprawdzaliśmy, jak ule na dachach i miejskie pasieki będą przyjęte przez mieszkańców. Zaczynaliśmy od pięciu pasiek, nie spodziewaliśmy się, że nasza inicjatywa spotka się z tak dużym zainteresowaniem – mówi Andrzej Kulig, wiceprezydent Krakowa.
To już druga edycja projektu „Pasieka Kraków”. W tym roku miasto planuje utworzenie pięciu minipasiek m.in. na dachu spalarni i dachu Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego.
W ubiegłym roku zebrano 50 kilogramów miodu od miejskich pszczół, rozdano 200 słoiczków miodu, postawiono 30 uli i otworzono sześć pasiek. Miejskie pasieki pojawiły się m.in. na dachu Nowohuckiego Centrum Kultury, Centrum Administracyjnego i Obsługi Mieszkańca, Domu Erazma, Zarządu Budynków Komunalnych i Centrum Obsługi Mieszkańców.
Projekt „Pasieka Kraków” to również wydarzenia towarzyszące. Stoiska z miejskim miodem spotkamy m.in. podczas Święta Obwarzanka – 26 maja, Dni Otwartych Magistratu – 3 czerwca, Targach Sztuki Ludowej - 9-26 sierpnia, Cudownej Mocy Bukietów – 15 sierpnia, XX Krakowskiego Miodobrania – 7-9 września, Obchodów 100-lecia Związku Wojewódzkiego Pszczelarzy oraz pikników „Zatrać się w zieleni”.
ZOBACZ KONIECZNIE: