Jagnięcina Podhalańska na znaczku pocztowym
Na znaczku znajduje się wyrazisty obraz soczystego combra jagnięcego, otoczonego rysunkami przypraw, takich jak czosnek, rozmaryn i jałowiec. Zastosowane naturalne kolory przyciągają wzrok i akcentują charakter produktu. Elementem projektu jest logotyp „Chronione Oznaczenie Geograficzne”, który potwierdza autentyczność i wysoką jakość produktu - tak Poczta Polska opisuje nowy znaczek.
Jagnięcina podhalańska, wpisana do rejestru ChOG w 2012 roku, może pochodzić z powiatów nowotarskiego i tatrzańskiego oraz z wybranych gmin w okolicznych powiatach. Certyfikat ChOG przyznawany jest wyłącznie mięsu jagniąt ras polska owca górska i cakiel podhalański, które mają mniej niż 60 dni. Emblematem ChOG obecnie oznaczono jedynie 24 produkty w Polsce.
Chów owiec i gospodarka pasterska od stuleci są związane z polskimi górami i Podhalem. Owce na te tereny sprowadzili Wołosi, plemiona z Bałkanów, które nauczyły miejscowych wytwarzania serów, przędzenia wełny i wyprawiania skór. Umiejętności te przyczyniły się do ukształtowania unikalnego krajobrazu regionu i stały się częścią lokalnej tradycji obejmującej hodowlę owiec, zarówno dla produkcji mleka, wełny, jak i mięsa.
Na wyjątkowy smak jagnięciny podhalańskiej wpływa kilka czynników. Jagnięta karmione są wyłącznie mlekiem matki, a wysoka jakość mleka wynika z tradycyjnego wypasu na pastwiskach bogatych w wonne zioła, co nadaje mięsu unikalny aromat. Dodatkowo jagnięcina podhalańska charakteryzuje się marmurkowatością, czyli zawartością tłuszczu śródmięśniowego w tkankach mięśnia, który nadaje mięsu wyjątkową soczystość, kruchość i delikatność w smaku.
Jagnięcina spełnia kryteria żywności funkcjonalnej, będąc lekkostrawną i bogatą w niezbędne składniki odżywcze. Jagnięcina podhalańska dostarcza kwasu linolowego, witamin z grupy B oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych, co czyni ją idealnym wyborem dla osób dbających o zdrowie. Kwas linolowy pomaga obniżać poziom cholesterolu, reguluje przemianę materii i chroni przed nowotworami, przeciwdziała cukrzycy typu II, wspomaga redukcję tkanki tłuszczowej, opóźnia rozwój miażdżycy i poprawia mineralizację kości. Nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6 korzystnie wpływają na serce i układ krwionośny, zapobiegając zawałom serca. Jagnięcina dostarcza również wielu minerałów niezbędnych do budowy kości, regulacji hormonalnej oraz utrzymania równowagi wodno-elektrolitowej w organizmie.
O znaczku:
- autor projektu: Agnieszka Sancewicz
- liczba znaczków: 1
- wartość: 4,90 zł
- nakład: 126 000 szt.
- technika druku: offset
- format znaczka: 43 x 31,25 mm
- papier: fluorescencyjny
- arkusz sprzedażny: 9 znaczków
- data obiegu: 29 lipca 2024 r.
Promienie słoneczne mogą powodować nowotwór skóry. Jak się chronić?
