Gmina Chełmek na styku dwóch kopalń
Sytuacja gminy Chełmek jest szczególna, bo znajduje się w rejonie bezpośredniego sąsiedztwa dwóch czynnych kopalni Zakładu Górniczego Janina i KWK Piast-Ziemowit.
W ostatnim czasie coraz częstsze i silne wstrząsy związane z prowadzoną przez nich eksploatacją złóż znów zaczęły wzbudzać obawy lokalnej społeczności o zdrowie i mienie.
Wielu mieszkańców zgłaszało się w tej sprawie do Urzędu Miejskiego w Chełmku, wskazując, że wstrząsy o dużej sile oddziałujące na zabudowania powodują coraz więcej szkód, co przekłada się na spadek wartości ich nieruchomości. Podkreślają także ciągły stres, z którym przychodzi im żyć.
Burmistrz Chełmka do Wyższego Urzędu Górniczego
W tej sytuacji burmistrz Chełmka Andrzej Saternus wystąpił do Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach o podjęcie pilnych działań w celu ograniczenie uciążliwości eksploatacji prowadzonej przez kopalnie dla mieszkańców gminy.
Przypomniał, że Gmina Chełmek zaopiniowała negatywnie zarówno Plan Ruchu Południowego Koncernu Węglowego ZG Janina na lata 1.01.2025 - 31.12. 2027 m.in. z uwagi na przewidywane duże wstrząsy górnicze, jak i dodatek do Planu Ruchu Polskiej Grupy Górniczej KWK Piast-Ziemowit na lata 1.01.2024 - 31.12.2026 m.in. z uwagi na znaczny wzrost energii potencjalnych wstrząsów górniczych.
Jednocześnie burmistrz Chełmka wskazuje na konieczność współpracy przedstawicieli KWK Piast-Ziemowit i ZG Janina w sprawie analizy nakładających się na terenie gminy Chełmek oddziaływań.
Podobne interwencje władz Chełmka kierowane do dyrekcji kopalń, spółek, czy organów sprawujących nadzór nad ich działalnością powtarzają się od wielu lat.
Zobacz także
