Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Pazurka starają się o budowę świetlicy wiejskiej. Na realizację inwestycji potrzeba im około stu tysięcy złotych. Zobacz zdjęcia

Paweł Mocny
Paweł Mocny
Wideo
od 16 lat
Mieszkańcy Pazurka chcą mieć miejsce, w którym w komfortowych warunkach mogłyby się odbywać przeróżne spotkania czy wydarzenia. Do tej pory były one organizowane na placu wiejskim pod „gołym niebem”. Korzystając zatem ze środków z funduszu sołeckiego rozpoczęto budowę świetlicy. Aby dokończyć prace brakuje około stu tysięcy złotych. Jak się okazuje ich pozyskanie może być problematyczne.

Mieszkańcy Pazurka starają się o budowę świetlicy wiejskiej

Realizacja inwestycji ruszyła w 2020 roku. Wówczas przeprowadzono prace ziemne a następnie wybudowano fundamenty oraz ekologiczną oczyszczalnie ścieków.

- Włożyliśmy w to już 104 tysiące złotych i pieniądze nam się wyczerpały. Mamy zapewnione 80 procent wartości inwestycji u pana wojewody. Brakuje nam pozostałych 20 procent. Na ten moment gmina nie ma środków, żeby się dołożyć. To co wybudowaliśmy niszczeje już drugą zimę. Szkoda, żeby zostało zniszczone całkowicie – mówił w rozmowie z „Gazetą Krakowską” sołtys Pazurka Jan Szczepara.

Na realizację inwestycji potrzeba około 630 tysięcy złotych. Około pół miliona złotych z tej kwoty ma pokryć dofinansowanie, o którym zapewnił sołtysa wojewoda Małopolski. Brakująca kwota natomiast to około sto tysięcy złotych.

Wykonane w 2020 roku fundamenty świetlicy w Pazurku
Wykonane w 2020 roku fundamenty świetlicy w Pazurku Paweł Mocny

Jak podkreślił w rozmowie z „Gazetą Krakowską” rzecznik Urzędu Miasta i Gminy Olkusz Michał Latos sfinansowanie inwestycji ze wspomnianego przez sołtysa dofinansowania może być problematyczne. Prace budowlane potrwają bowiem dłużej niż rok a dofinansowanie trzeba będzie wykorzystać do końca tego roku.

- Kolejnym problemem są drastycznie rosnące ceny prądu. W przypadku realizacji tej inwestycji założone jest wyłącznie ogrzewanie elektryczne. Możemy już dziś powiedzieć, że przy rosnących cenach prądu to ogrzewanie elektryczne będzie bardzo drogie i prawdopodobnie nikt nie będzie w stanie utrzymać obiektu ogrzewanego wyłącznie prądem – zaznaczył w rozmowie z „Gazetą Krakowską” rzecznik Urzędu Miasta i Gminy Olkusz Michał Latos.

- Trzeba przeanalizować ten projekt od nowa i poszukać rozwiązań bardziej ekologicznych i ekonomicznych tak żeby ten obiekt faktycznie funkcjonował a nie był zamknięty przez większość roku. Chcielibyśmy wybudować świetlicę, która będzie tętniła życiem a nie była zamknięta ze względu na drogi prąd – podsumował rzecznik olkuskiego UMIG-u.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska