18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mikrobiolog zbada próbki z krypt Reformatów

Maria Mazurek
Wkrótce dowiemy się, skąd wzięła się wilgoć w kryptach
Wkrótce dowiemy się, skąd wzięła się wilgoć w kryptach Wojciech Matusik
W przyszłym tygodniu dowiemy się, czy w kryptach kościoła przy Reformackiej nie rozwinęły się niebezpieczne grzyby. Oprócz tego ojcowie zamontowali w podziemiach, gdzie spoczywają kilkusetletnie mumie, dodatkowe przyrządy do pomiaru wilgotności powietrza. W akcję ratowania niszczejących mumii zaangażował się po naszej interwencji Obywatelski Komitet Ratowania Krakowa.

Jak uratować krypty pod kościołem Reformatów [WIDEO]

W całej Polsce nie ma drugiego takiego miejsca. W podziemiach krakowskiego kościoła spoczywają zmumifikowane ciała mnichów, biskupów, arystokratów czy żołnierzy napoleońskich. Mikroklimat krypt sprawił, że szczątki zmumifikowały się samoczynnie.

Ale teraz na szatach pochowanych w kryptach mnichów zgromadziła się woda. Komisja konserwatorska uznała, że najpewniej zawiniła nieszczelna wentylacja i spisała długą listę zaleceń dla mnichów. Ci jednak nie mieli pieniędzy na kosztowne ekspertyzy i prace remontowe. Sprawa utknęła w martwym punkcie, nikt nie wiedział skąd wilgoć i jak ratować mumie, a odpowiedzialne za kulturę instytucje, proszone przez nas o pomoc, odmawiały. W końcu pomoc obiecał Mikołaj Kor-necki, szef niewielkiego, działającego non profit Obywatelskiego Komitetu Ratowania Krakowa.

I natychmiast przystąpił do działania: przeprowadzone zostały badania, które wykazały, że kanalizacja jest nieszczelna, co mogło być powodem wilgoci w kryptach (relacjonowaliśmy to w lutym). Jednocześnie Kornecki zalecił przeprowadzenie badań, które wykażą, czy w podziemiach rozwinęły się niebezpieczne grzyby.

- Mikrobiolog z Uniwersytetu Rolniczego pobrał tydzień temu dziewięć próbek z szat mnichów, powietrza i posadzek w kryptach. Wyniki badań poznamy po niedzieli - mówi o. dr Mariusz Uniżycki, ekonom prowincji.

Oprócz tego w kryptach zostały umieszczone dwa dodatkowe urządzenia monitorujące poziom wilgoci. - Jesteśmy coraz bliżej zrozumienia, co jest przyczyną zawilgocenia, jak i znalezienia sposobu na ratowanie krypt - mówi Kornecki. - Wiosną, kiedy poznamy kosztorys, wspólnie będziemy mogli zacząć starać się o środki na remont. Na szczęście przewiduję, że koszt prac zamknie się już w 150 tys. zł - mówi Mikołaj Kornecki.

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska