Zobacz także: Wybory Oświęcim 2011: o tym jak posłowie (nie) dyżurują
W pierwszym naborze wniosek "Doliny Karpia" został odrzucony. Po niewielkich poprawkach złożono go ponownie - i tym sposobem stowarzyszenie wzbogaciło się o kolejne miliony. W sumie do tej pory udało mu się pozyskać ponad 20 mln zł.
- Te pieniądze wykorzystają gminy, stowarzyszenia i osoby fizyczne - mówi Franciszek Sałaciak, prezes stowarzyszenia "Dolina Karpia". - To są środki na pobudzenie działalności gospodarczej i zwiększenie usług dla turystów - dodaje.
Stowarzyszenie "Dolina Karpia" działa na terenie dwóch powiatów: oświęcimskiego w gminach Osiek, Polanka Wielka, Przeciszów, Zator oraz wadowickiego w Tomicach, Spytkowicach i Brzeźnicy.
Rybactwo na terenie Doliny Karpia jest nie tylko ważną dziedziną lokalnej gospodarki, ale także rodzajem dziedzictwa kulturowego, szczególnie ze względu na długą i bogatą historię. Najsłynniejszym produktem jest wpisany na unijną listę produktów regionalnych karp zatorski.
- Mamy markę, mamy potencjał - mówi Zbigniew Biernat, burmistrz Zatora. - Jesteśmy w stanie stworzyć odpowiednie warunki do rozowju gospodarczego i turystycznego - zapewnia.
Na Zatorszczyźnie będą m.in. nowe łowiska, a te istniejące zostaną wyremontowane. W Brzeźnicy powstanie muzeum flisactwa oraz drewniany galar.
- Chcemy się skupić na rewitalizacji terenów za zamkiem spytkowickim - mówi Mariusz Krystian, wójt Spytkowic. - Zamierzamy pobudzić naszych mieszkańców, by powstały nowe podmioty gospodarcze, z korzyścią dla mieszkańców i turystów.
Również gminy Osiek i Polanka Wielka zamierzają połączyć rozwój gospodarczy z ruchem turystycznym. W Przeciszowie mają inne cele. - Wystąpiliśmy z wnioskiem na budowę placów zabaw - informuje Bogdan Cuber, wójt Przeciszowa. - Chcemy również wybudować centrum rekreacyjno-sportowe.
Na aktywizację społeczności zależnej od rybactwa swoją dotację przeznaczy również Stowarzyszenia "Dolina Soły i Wieprzówki", które otrzymało 23 mln zł.
- Z tych pieniędzy nie została wydana ani złotówka - mówi Stanisław Zając, przewodniczący Stowarzyszenia "Dolina Soły i Wieprzówki". Póki co organizujemy konsultacje społeczne i szkolenia. Czas na składanie wniosków jest do końca września - dodaje.
Najprawdopodobniej będą dotyczyły utworzenia miejsc rekreacyjnych, renowacji zabytków i melioracji.
Serwis Wybory 2011: Najświeższe informacje wyborcze z Małopolski!
Weź udział w akcji Chcemy Taniego Paliwa! **Podpisz petycję do rządu**
Mieszkania Kraków. Zobacz nowy serwis
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!