Na początek, 6 stycznia, na deskach Teatru im. Słowackiego zaplanowana została premiera spektaklu Agaty Dudy-Gracz "Proszę państwa, Wyspiański umiera". W postać autora "Wesela" wcieli się Krzysztof Wrona.
"Nasze przedstawienie nie jest laurką dla Czwartego Wieszcza" - zapowiadają twórcy.
Wyspiańskiego ujrzymy podczas ostatniej nocy za życia. "W tym ostatnim momencie życia, kiedy wyobraźnia zastępuje rzeczywistość, po Wyspiańskiego przychodzi jego zmarła wiele lat wcześniej matka. I prowadzi go niczym Wergiliusz przez przestrzeń między życiem a śmiercią, gdzie – tak jak na scenie – wszystko jest możliwe" - zapowiada Teatr Słowackiego.
14 stycznia przed spektaklem „Proszę Państwa, Wyspiański umiera” odbędzie się finał czwartej edycji Stypendium przyznawanego przez Stowarzyszenie im. Stanisława Wyspiańskiego. Każdego roku, w rocznicę urodzin patrona nagradzane są młode, zdolne osoby, które oprócz mentoringu wezmą udział w serii warsztatów oraz spotkań z ekspertami z różnych środowisk.
Pod koniec 2021 roku w Krakowie otwarte zostało Muzeum Wyspiańskiego. Nowy oddział Muzeum Narodowego w Krakowie powstał w budynku dawnego spichlerza przy placu Sikorskiego 6. Wiosną będziemy mieli okazję zobaczyć trzecią odsłonę wystawy stałej poświęconego Wyspiańskiemu muzeum - ekspozycja ze względów konserwatorskich musi być zmieniana.
- Będzie to pewnego rodzaju zaskoczenie i sensacja, ponieważ w ramach tej odsłony zaprezentujemy nie tylko nasze zbiory, ale też obiekty ze zbiorów prywatnych: wczesne obrazy Wyspiańskiego z okresu paryskiego, których szeroka publiczność jeszcze nie widział. Będą to głównie rysunki, ale też kilka prac olejnych – Wyspiański, ze względu na alergię nie pracował w tej technice, obrazów olejnych jest więc niewiele. Studia pokazujące, jak Wyspiański doskonalił swoją technikę – zapowiada Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.

Kultura i rozrywka
Swoją odsłonę Wyspiański będzie miał w tym roku również na Zamku Królewskim na Wawelu. Dramat "Akropolis" był efektem fascynacji Wyspiańskiego Wawelem. Akropolis to także projekt aranżacji wzgórza wawelskiego autorstwa Stanisława Wyspiańskiego i Władysława Ekielskiego, który również powstał w 1904 roku.
Z początkiem tego roku na wzgórzu stanęła współczesna instalacja Kingi Nowak "Wyspia", inspirowana witrażami Wyspiańskiego. Kolorowe panele są wciąż miejscem, do którego chętnie zaglądają turyści.
– Zarówno „Wyspia”, jak i inne wawelskie inicjatywy, w tym bogaty program edukacyjny i wydawnictwa poświęcone Stanisławowi Wyspiańskiemu – artyście totalnemu – świadomie zapowiadają wielkie wydarzenia (także wystawiennicze), jakie planujemy w kolejnym roku. Będą one upamiętniać wydane przezeń w 1904 r. „Akropolis”, w którym autor zawarł kompleksowy projekt aranżacji wzgórza - mówił podczas odsłonięcia "Wyspii" Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.
Na wystawę "Wawel – Akropolis Stanisława Wyspiańskiego" Zamek Królewski zaprosi w marcu przyszłego roku.
"Wyspiański marzył o przebudowie wawelskiego wzgórza. Jego projekty ujrzą światło dzienne na naszej ekspozycji. Pokażemy dzieła specjalnie sprowadzone na wystawę, w tym także dzieła nigdy niepokazywane, a pochodzące z kolekcji prywatnych. Odtworzymy i zbudujemy fragment jednego z projektów Wyspiańskiego w skali 1 do 1" - zapowiada ekspozycję Wawel. - "Stworzymy również opowieść o teatrze Wyspiańskiego. Zamienimy Zamek w teatr oddając go współczesnym aktorom i jednej z najbardziej uznanych reżyserek współczesnego teatru w Polsce".