FLESZ - Wyjazd na ferie jednak możliwy?
Pytanie o to, na jakiej zasadzie organizowana jest próbna matura w murach szkoły w okresie zdalnej nauki wymuszonej przez pandemię, zadaliśmy u źródła, czyli w samym krakowskim Liceum Pijarów. Dyrektor szkoły o. Sławomir Dziadkiewicz SP odesłał nas tylko do jednego z zapisów rozporządzenia covidowego i uciął rozmowę.
Jak sprawdziliśmy jednak, przepisy rzeczywiście - mimo że zajęcia szkolne przeniosły się generalnie do Internetu - dają możliwość zorganizowania obecnie próbnych egzaminów dla uczniów. Furtką jest przede wszystkim zapis mówiący o tym, że w okresie zawieszenia zajęć stacjonarnych dyrektorzy szkół mogą umożliwić uczniom klas ósmych oraz klas maturalnych konsultacje indywidualne lub w małych grupach.
- Zgodnie z prawem dyrektor może na terenie szkoły organizować konsultacje dla uczniów klas VIII szkoły podstawowej, klas III liceum ogólnokształcącego i klas IV technikum. Mogą to być konsultacje indywidualne lub grupowe z nauczycielem prowadzącym zajęcia edukacyjne z przedmiotów, z których uczeń przystępuje odpowiednio do egzaminu ósmoklasisty lub maturalnego. Należy jednak pamiętać o uwzględnieniu przepisów dotyczących ograniczeń, nakazów i zakazów wynikających ze stanu epidemii - przekazała nam Anna Ostrowska, rzecznik prasowy Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Dyrektor Liceum Pijarów pytany przez nas o przepis, na którym oparto się, organizując próbna maturę, wskazał na paragraf 2 ust. 5 rozporządzenia covidowego. Zapewne chodzi o przepis zaczerpnięty z rozporządzenia w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Odnosi się on do "realizacji zadań jednostek systemu oświaty" poprzez nauczanie zdalne lub w inny sposób. "O sposobie realizacji zajęć i innych zadań jednostki systemu oświaty dyrektor tej jednostki informuje organ prowadzący tę jednostkę oraz organ sprawujący nadzór pedagogiczny" - brzmi zapis.
O próbną maturę w Liceum Pijarów zapytaliśmy również właśnie organ nadzoru pedagogicznego, czyli Kuratorium Oświaty w Krakowie. Czekamy na odpowiedź.
- Ustawodawca dał możliwości dyrektorom organizowania zajęć na terenie szkół. Zamknięcie placówek czy nauka zdalna nie oznacza, że nie mogą być realizowane na terenie szkoły wybrane zajęcia i niektóre zadania. To są np. zajęcia świetlicowe, zajęcia rewalidacyjne, właśnie konsultacje, do takich zadań można też zaliczyć próbną maturę czy próbny egzamin ósmoklasisty - mówi nam natomiast Anna Korfel-Jasińska, zastępca prezydenta Krakowa ds. edukacji, sportu i turystyki. Jak podkreśla, szkoły nie są zamknięte na klucz, dyrektorzy m.in. są też zobowiązani zorganizować nauczanie stacjonarne lub zdalne w szkole dla uczniów, którzy ze względu na niepełnosprawność lub np. warunki domowe nie mogą uczyć się zdalnie w domu. - Oczywiście wszystko to ma się odbywać z zastosowaniem rygorów dotyczących bezpieczeństwa - zaznacza wiceprezydent miasta.
Dodajmy, że w okresie zawieszenia zajęć stacjonarnych zgodnie z przepisami możliwie jest przeprowadzanie olimpiad, turniejów i konkursów na terenie szkoły.
Zapytani przez nas uczniowie z krakowskiego Liceum Pijarów stwierdzili, że zdawanie przez nich teraz próbnych matur to dobry pomysł; są zadowoleni, że mogą się tak przetestować. A wszelkie wymogi sanitarne, bezpieczeństwo, odpowiednie odstępy - jak usłyszeliśmy - są podczas tych egzaminów zachowywane.
Matury próbne uczniowie pisali zwykle przed grudniową świąteczną przerwą w nauce, więc w Liceum Pijarów dzieje się to w tradycyjnym terminie. A inne szkoły?
Dyrektor VI LO w Krakowie Czesław Wróbel mówi nam, że próbne matury zostaną tu zorganizowane stacjonarnie, gdy już uczniowie wrócą do szkoły. Egzaminy będą rozłożone w czasie. - Najpierw przedmioty podstawowe, obowiązkowe, natomiast z egzaminem rozszerzonym prawdopodobnie zaczekalibyśmy do czasu, kiedy ministerstwo opublikuje ustalone już zmiany w wymaganiach edukacyjnych, egzaminacyjnych. Takie się przymiarki, bo zobaczymy, jak sytuacja się rozwinie - zaznacza dyr. Czesław Wróbel.
Krakowski magistrat podaje z kolei, że z informacji uzyskanych od kilku dyrektorów samorządowych liceów wynika, iż organizują oni próbne matury w trybie zdalnym, ale niekoniecznie w trybie online. Materiały są dostarczane do uczniów z instrukcją, a następnie sprawdzane przez nauczycieli szkoły. Jedno z liceów przeprowadziło hybrydową próbną maturę - część uczniów w szkole, część online. Inne wybrały wyłącznie tryb online. Część szkół planuje własną próbną maturę (przygotowaną przez nauczycieli), a inne czekają na wydawnictwo Nowa Era, które zamierza taką maturę próbną przeprowadzić w styczniu.
