https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ministerstwo Zdrowia chce za darmo szczepić na grypę nauczycieli, lekarzy, mundurowych i seniorów

Patrycja Dziadosz
Ministerstwo Zdrowia chce za darmo szczepić na grypę nauczycieli, lekarzy, mundurowych i seniorów
Ministerstwo Zdrowia chce za darmo szczepić na grypę nauczycieli, lekarzy, mundurowych i seniorów Fot. Malgorzata Genca
Ministerstwo Zdrowia nie chce ryzykować, by jesienno-zimowy sezon grypowy nałożył się z zachowaniami na COVID-19. Dlatego też proponuje, by od 1 września przeciw grypie bezpłatnie mogli zaszczepić się przedstawiciele tych grup zawodowych, które mają największy kontakt z ludźmi. Wśród nich znaleźli się m.in. mundurowi, medycy oraz nauczyciele. Darmowe szczepionki przewidziano także dla seniorów po 75 roku życia.

- W czasie epidemii trzeba wdrażać profilaktykę przeciw grypie względem osób, które z racji wykonywanego zawodu mają częste kontakty społeczne lub w związku z wiekiem są narażone na ciężki przebieg choroby – wskazuje Ministerstwo Zdrowia w uzasadnieniu projektu w sprawie zapobiegania grypie w sezonie 2021/2022.

Dlatego też, by nie dopuścić do rozwoju czarnego scenariusza i w sezonie jesienno-zimowym nie nałożyły się na siebie zachorowania na grypę i COVID-19, resort zdrowia chce zawczasu wyszczepić pracowników medycznych, nim zabraknie dla nich szczepionek.
Ostatniej jesieni zainteresowanie tymi preparatami było bowiem tak duże, że w aptekach tworzyły się listy oczekujących na ich zakup. Niektórzy wakcynę próbowali zdobyć nawet za granicą. W nadchodzącym sezonie infekcyjnym oprócz medyków i pracowników placówek medycznych za darmo przeciw grypie zaszczepić się będą mogli także farmaceuci i technicy farmaceutyczni oraz diagności laboratoryjni i pracownicy laboratoriów.

Darmowe szczepienia dla nauczycieli

Na tym jednak nie koniec. Katalog osób uprawnionych do przyjęcia bezpłatnej szczepionki obejmuje również nauczycieli, wychowawców i innych pracowników pedagogicznych przedszkoli, szkół czy placówek opiekuńczo-wychowawczych i opiekuńczo-interwencyjnych, a także nauczycieli akademickich. Nieodpłatną możliwość zaszczepienia zapewniono także dla pracowników służb mundurowych oraz pensjonariuszy zakładów opiekuńczo-leczniczych i pielęgnacyjno-opiekuńczych, hospicjów stacjonarnych i domowych, a także oddziałów medycyny paliatywnej.

- To zdecydowanie ruch w dobrą stronę. Niestety Polska należy do krajów, które niechętnie szczepią się na grypę. Tymczasem jest to infekcja równie łatwo i szybko rozprzestrzeniająca się jak SARS-CoV-2. Ponadto w początkowych stadiach infekcji wirus jest bezobjawowy, w ten sposób pacjenci nawet nie wiedząc o tym zarażają innych

– mówi prof. Anna Boroń-Kaczmarska, specjalista chorób zakaźnych z Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego.

Medycy przestrzegają, że grupą dla której skutki zachorowania na grypę są szczególnie niebezpieczne są zwłaszcza seniorzy po 75 roku życia. W ubiegłym roku zaszczepiono tylko od 6 do 10 proc. z nich. Na ten problem zwrócili również uwagę autorzy ustawy, którzy uważają, że to zdecydowanie mało, by uchronić ich przed zakażeniami. Dlatego też również oni zostali ujęci w ministerialnym rozporządzeniu. W sumie dla tej grupy przewidziano ponad 2,7 dawek preparatu. Bezpłatne szczepienia nestorów miałyby być prowadzone w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej.

- Szczepienie pozwala na uniknięcie bardzo poważnych powikłań, które wirus grypy może wywołać. Do najcięższych należy zapalenie mięśnia sercowego, opon mózgowych czy płuc. Niestety wszystkie z nich mogą doprowadzić do zgonu – przekonuje prof. Boroń-Kaczmarska.

Przypomnijmy, bezpłatne szczepienia przeciw grypie oferowano również w ubiegłym roku m.in. pracownikom placówek medycznych oraz seniorom. Dzięki temu zaszczepionych zostało wówczas 40 proc. osób zatrudnionych w podmiotach leczniczych i aptekach.

Projekt rozporządzenia zaproponowanego przez resort zdrowia w ubiegły piątek trafił do konsultacji społecznych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Z
Zbigniew Rusek
A co z motorniczymi i kierowcami autobusów?
s
sól na jaja !
To dobry pomysł, pod warunkiem jednakże, że zostały odpowiednio wcześniej zamówione dobre (oczyszczone, nie jakieś przestarzałe) szczepionki na grypę. Mam też nadzieję, że nie jest to kolejna próba oszukania ludzi, wciśnięcia im kitu i wstrzyknięcia ludziom jakiegoś pseudo preparatu zwanego szczepionką na covid, tylko, że tym razem pod zmienioną nazwą, udającego szczepionkę na grypę. Ważne jest także stworzenie realnego i wiarygodnego dla ludzi zabezpieczenia medycznego i udzielenia zaszczepionym skutecznej pomocy, w przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów NOP. Może niestety wystąpić problem, bo ludzie nie mają obecnie żadnego zaufania do całkowicie skompromitowanej, niekompetentnej i nieudolnej tzw. służby zdrowia, ani do tzw. rządzących. Pozostaje również pytanie. Co z "niezaszczepionymi" dotychczas w ogóle na covid, samymi pracownikami tzw. służby zdrowia, oraz na przykład z członkami rządu, albo funkcjonariuszami kleru kato-sekty.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska