Najdroższy lek świata będzie refundowany

Najnowsza produkcja Canal+ Polska to historia emerytowanego listonosza z małego, prowincjonalnego miasteczka, który podejmuje nierówną walkę z bezkompromisowym potentatem branży funeralnej. Kiedy życiowe okoliczności zmuszają go do… otworzenia własnego domu pogrzebowego, jego świat zmienia się bezpowrotnie. "Minuta ciszy" to też intrygujący portret małego, prowincjalnego miasteczka, w którym ludzie żyjący ze sobą i obok siebie tak naprawdę się nie znają. W świecie skrywanych latami tajemnic i rządzących miasteczkiem „układów zamkniętych”, bycie uczciwym staje się coraz trudniejsze. W tle pogrzebowa branża z zupełnie nieznanej strony, z jej szokującymi naturalizmem kulisami.
Oś fabuły opiera się o postać Mietka Zasady, listonosza z małego miasteczka, który nie może doczekać się przejścia na emeryturę. Jego pełne codziennych trudów, ale dość spokojne życie odmienia niespodziewana, samobójcza śmierć przyjaciela - Czesława Majora. Po odmowie pochówku ze strony jedynego domu pogrzebowego w okolicy, bohater postanawia sam założyć firmę pogrzebową, aby odprawić przyjaciela w ostatnią drogę. Przy wsparciu córki zmarłego oraz swojej niepełnosprawnej żony, wchodzi w konflikt z lokalnym monopolistą, Jackiem Wiecznym.
W rolach dwóch oponentów zobaczymy dwóch popularnych aktorów - Roberta Więckiewicza i Piotra Roguckiego. Towarzyszą im: Aleksandra Konieczna, Mieczysław Zbrojewicz i Karolina Bruchnicka.
- Kiedy producent Leszek Bodzak zarysował mi delikatnie fabułę serialu Minuta Ciszy, poczułem, że to może być strzał w dziesiątkę. Gdy przeczytałem już scenariusze wszystkich odcinków, zakochałem się w tej historii i w bohaterach. Dodatkowo spodobało mi się, ze mój bohater to taki spokojny, z pozoru niczym się niewyróżniający „zwykły” człowiek, który jak się okaże, kryje w sobie tajemnicę - mówi Robert Więckiewicz.
- Rola Jacka Wiecznego wydawała mi się intrygująca i „uszyta” pode mnie, już na poziomie czytania scenariusza. Dodatkowo reżyser, Jacek Lusiński widział potencjał na dodatkowy rozwój tej postaci. Kłopot pojawił się dopiero kiedy dowiedziałem się, że w pierwszych odcinkach będę musiał „zdominować” Roberta Więckiewicza. Pomyślałem sobie oczywiście, że to realne… Dopóki nie spotkaliśmy się na planie. Starcie obu charakterów to duże wyzwanie, ale moim zdaniem wyszliśmy z niego zwycięsko - dodaje Piotr Rogucki.
Serial liczy sześć odcinków. Jego reżyserem i współscenarzystą (wraz z Szymonem Augustyniakiem) jest Jacek Lusiński. Zdjęcia wykonał Witold Płóciennik. Scenografami serialu są Karina Baran, Magdalena Marszałek i Włodzimierz Szyrle, za kostiumy odpowiadała Małgorzata Zacharska, a charakteryzacją zajął się Marcin Rodak. Muzykę stworzył Paweł Lucewicz.
- To oni tworzyli niezwykły koloryt krakowskich ulic i placów. Pamiętacie ich?
- TAK Kraków wyglądał jeszcze 15 lat temu. To rok 2007. Aż trudno uwierzyć!
- Horoskop na wrzesień 2022 dla wszystkich znaków zodiaku
- Niezwykła wieś z Małopolski znów jest gwiazdą internetu
- Zalane wioski pod Krakowem, drogami płynęły rzeki