Dziecięcy sejmik ekoMałopolski, 9.02.2024
Zanieczyszczenie powietrza to jeden z problemów, na jakie zwracali uwagę uczniowie uczestniczący w debacie. – Jest to dość duży problem zwłaszcza w zimie. Zauważamy też zanieczyszczenie śmieciami, zwłaszcza w miejscach publicznych – mówi Karolina z klasy VIII a w Szkole Podstawowej nr 2 w Bochni.
Młodzież umiejętnie stawiała również diagnozy w sprawie poprawy sytuacji ekologicznej w skali mikro, jak i makro. – Najlepszymi sposobami na ograniczenie problemów środowiskowych naszej planety jest m.in. segregacja odpadów, zwłaszcza plastiku, bo on jest głównym problemem. Poza tym wymiana starych pieców, zwłaszcza tzw. kopciuchów, które głównie emitują zanieczyszczenia powietrza. Myślę również, że ważne jest przestawianie się na odnawialne źródła energii, jak energia słoneczna, wodna, wiatrowa – wylicza Jakub z klasy VIII a w SP nr 2 w Bochni.
Jednym z zadań, jakie postawiono przed młodzieżą z „Dwójki”, było wykonanie kreatywnych kolaży ekologicznych. Drugie zadanie polegało na stworzeniu innowacyjnego wynalazku, który pomógłby w ochronie środowiska naturalnego. Młodzież wykazała się sporą inwencją twórczą. Jeden z pomysłów dotyczył opracowania robota, zasilanego energią słoneczną, który rozpoznawałby wrzucane do pojemnika rodzaje odpadów. Pomagałby on podejmować decyzję, do którego pojemnika wrzucać np. kartoniki po mleku.
– Ziemia bez naszej pomocy nie przeżyje i zapanuje na niej chaos – argumentowali uczniowie. Nie zabrakło odniesień do wynalazków współczesności, m.in. samochodów elektrycznych („Po co ci ta stara bryka, przerzuć się na elektryka”).
Zdaniem Moniki Zapały, nauczycielki w bocheńskiej „Dwójce”, udział w debacie pozytywnie wpłynie na postawy proekologiczne dzieci i młodzieży. – O sprawach ekologii mówimy na przyrodzie, na biologii. Ale może to jeszcze bardziej zmotywuje i zmobilizuje, by jeszcze bardziej dbać o ziemię, po prostu, żeby być eko.
Ostatnim punktem spotkania była debata ekologiczna z udziałem wicemarszałka Józefa Gawrona. – Dziecięcy sejmik ekoMałopolski to idea, która z jednej strony ma uczyć młodych ludzi demokracji, samorządności, pokazywać, jak funkcjonują władze samorządowe w województwie i podejmują decyzje. Ale najważniejszy cel tego spotkania to rozmowa o ekologii, ochronie środowiska, o budowanie postaw prośrodowiskowych już od młodych ludzi – zwraca uwagę Józef Gawron, wicemarszałek województwa małopolskiego.
- Budowa II etapu łącznika autostradowego w Bochni w tym roku? Zaplanowano 10 mln zł
- Parking naprzeciwko urzędu miejskiego w Brzesku nielegalny? Jest zgłoszenie do NIK
- Pięć ofert na dokumentację dla Centrum Zdrowia Psychicznego w budynku po pogotowiu
- Ludwik Węgrzyn został patronem Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego i Hospicjum w Bochni
- Basen w Brzesku przed generalnym remontem, trwają przygotowania do przetargu. Wideo
- Bochnia postawi kolejne figurki gwarków. Wizualizacje kolejnych sześciu - zdjęcia