Goście z Bawarii zwiedzili Muzeum Auschwitz-Birkenau, co było dla nich trudną lekcją historii.
- Najbardziej cieszę się, że efektem oficjalnie blisko już 10-letniej współpracy naszych powiatów, jest właśnie wymiana młodzieży – zwrócił uwagę starosta oświęcimski Andrzej Skrzypiński. - Przy okazji wspólnych spotkań możemy się poznawać, budować wspólną przyszłość, choć fundamentem naszej współpracy jest przecież wspólna tragiczna przeszłość.
Starosta Andrzej Skrzypiński zwrócił uwagę na podobieństwa powiatów oświęcimskiego i Dachu nie tylko liczbie ludności, około 150 tysięcy, ale także charakterze rolniczo-przemysłowo-turystycznym.
Oba powiaty, dzięki kontaktom artystycznym, współpracują ze sobą ponad 30 lat. Jednak jubileusz 10-lecia oficjalnych kontaktów, przypadnie w 2025 roku.
Goście z Niemiec odwiedzili także Energylandię, Kraków, czy kopalnię soli w Wieliczce. Przebywali w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Oświęcimiu, który niemiecka placówka wspiera. Poznali sylwetkę patronki oświęcimskiej szkoły, Zofii Posmysz, byłej więźniarki KL Auschwitz, a po wojnie pisarki i scenarzystki.

- Poznaliście trudny temat związany z drugą wojną światową, ale przy okazji zwiedzania Krakowa dowiecie się o polskiej kulturze i bogatej, wielowiekowej historii i tradycji naszego narodu, co pozwoli wam się otworzyć na Polskę. My też chętnie poznajemy waszą tradycję przy okazji wizyt w Dachau – podkreśliła wicestarosta Teresa Jankowska.
Z kolei wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar, przy okazji wizyty młodzieży niemieckiej, wspomniał o swoich latach młodości, kiedy – podróżując – szukał swojej drogi życiowej.
- Być może właśnie któremuś z was wizyta w Oświęcimiu i odkrywanie Małopolski pomoże w odnalezieniu kierunku swojej przyszłości – wyraził nadzieję wojewoda.
Na koniec jedne z niemieckich gości napisał list w języku polskim, dziękując za gościnę w Oświęcimiu i sam przekazał jego treść w języku polskim.
Na koniec goście z Niemiec wraz z samorządowcami zrobili sobie wspólne zdjęcie przy muralu znajdującym się na PZ nr 2, czyli popularnym „Chemiku” zatytułowanego „Peace Unites”, bo bliźniaczy znajduje się na murach placówki w Niemczech.

Bądź na bieżąco i obserwuj
- III edycja biegania w gminie Oświęcim. WIDEO, ZDJĘCIA
- Mocna impreza na powitanie lata w Oświęcimiu. Były tłumy fanów muzyki
- Policjanci z Oświęcimia pilotowali pojazd rodziców jadących z chorym dzieckiem
- Pożar Synthosu, zawalona kamienica i zerwany dach. Trzy niebezpieczne zdarzenia
- Soła Oświęcim zapisała bogatą kartę w dziejach miasta. Ta historia liczy już 105 lat!
- Hokeiści Unii Oświęcim uganiali się za piłką. Zmierzyli się z Iskrą Brzezinka