Atrakcje zachodniej Małopolski znane są w całym kraju. Nie brakuje jednak nowych, na które warto zwrócić uwagę.
Ideą konkursu organizowanego przez Samorząd Województwa Małopolskiego we współpracy z Małopolską Organizacją Turystyczną jest promowanie i popularyzacja najciekawszych ofert i produktów turystycznych Małopolski. Dlatego na stronie konkursu znajduje się krótki opis każdego z kandydatów wraz ze zdjęciem, co ma zachęcić turystów do odwiedzenia tych miejsc, czy wzięcia udziału w ciekawych wydarzeniach.
Nawet 100 tysięcy nagrody
Laureaci oraz kandydaci wyróżnieni w każdej kategorii konkursowej zostaną objęci kampanią promocyjną realizowaną przez Małopolską Organizację Turystyczną w 2024 roku. Poza tym, laureat w kategorii „Miejsce z klimatem –miejscowość lub gmina turystyczna" otrzyma nagrodę Marszałka Województwa Małopolskiego w wysokości 100 000 zł.
Miejsce z klimatem – miejscowość lub gmina turystyczna
- Gmina Kalwaria Zebrzydowska - Jest ośrodkiem ruchu pielgrzymkowego do sanktuarium pasyjno-maryjnego oo. bernardynów. Rocznie miasto odwiedza 2 mln turystów.
- Gmina Klucze - To obszar atrakcyjny kulturowo i przyrodniczo. Krajobraz gminy tworzą wzgórza i ostańce wapienne, rozległe lasy oraz dolina rzeki Białej Przemszy. Jednak najbardziej znanym obiektem turystycznym Gminy Klucze jest unikatowa pod względem przyrodniczym Pustynia Błędowska. Jest to największy w Europie śródlądowy obszar występowania piasków wydmowych z formami geomorfologicznymi typowymi dla krajobrazu pustynnego.

- Olkusz Srebrne Miasto - To kolebka polskiego górnictwa rud srebra i ołowiu. Pamiątką bogatej przeszłości miasta jest starówka, po której prowadzi Srebrny Szlak Gwarków Olkuskich. Spacer po Olkuszu, to spacer po historii. W piwnicach gotyckiego ratusza pod rynkiem oraz w podziemiach Kwartału Królewskiego mieści się ekspozycja „Podziemny Olkusz”.
- Sułoszowa - To malownicza miejscowość położona nieopodal Krakowa na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Jest to miejsce atrakcyjne turystycznie, na jej terenie znajduje się Zamek Pieskowa Skała z nowo otwartą kaplicą św. Michała Archanioła.
Dzieje się – wyjątkowe wydarzenie turystyczne
Letni Festiwal Organowy "Organy Srebrnego Miasta 2023" - Stanowi kontynuację tradycji corocznych letnich festiwali organowych organizowanych w Bazylice św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu od prawie 20 lat.
Rodzinne Rajdy po Olkuskich Szlakach Rowerowych – To ciekawa propozycja dla miłośników "dwóch kółek". Od kilkunastu lat, rokrocznie odbywają się 3-4 edycje tej imprezy.

- XXIV Międzynarodowe Olkuskie Dni Muzyki Organowej i Kameralnej - Odbywają się w Bazylice Mniejszej św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu w pierwszy weekend października.
Najciekawszy szlak turystyczny
- Galicyjskie Wadowice - to szlak powstały w 2018 roku, aby pokazać odwiedzającym Wadowice historię miejscowości w okresie zaborów. Szlak ma ok. 5 km
.
Olkuskie szlaki rowerowe - o łącznej długości ponad 100 km, przebiegają w większości przez tereny leśne, dzięki czemu mieszkańcy i turyści mają okazję poznać unikatową, jurajską przyrodę. Przemierzanie ich, daje możliwość poznania przyrodniczych, krajoznawczych i historycznych walorów terenów Jury Krakowsko-Częstochowskiej.
„Łęg Kamieniec” w Oświęcimiu - W 2022 r. powstała ścieżka edukacyjna, której celem było zwrócenie uwagi na bogactwo i zróżnicowanie świata przyrody na przykładzie fragmentu doliny Soły, uratowanie ocalałych lasów łęgowych oraz zachowanie „korytarza migracyjnego” dla roślin i zwierząt.
- Velo Przemsza - To nowa trasa pieszo-rowerowa łącząca główne atrakcje powiatu olkuskiego. Jadąc nią dotrzemy na Pustynię Błędowską, Zamek Rabsztyn oraz Zalew Wolbromski. Trasa jest użytkowana przede wszystkim w turystyce rodzinnej, w większości przebiegu jest odseparowana od ruchu samochodowego.
Sielskie klimaty – wypoczynek blisko natury
- Domek Urlopowa Chata - Położony jest w miejscowości Targanice. Obiekt jest w pełni klimatyzowany z możliwością jonizacji. Do dyspozycji gości jest podświetlany basen o szerokości 3 m, długości 7,3 m i głębokości 1,5 m znajdujący się w ogrodzie.
Unikatowa atrakcja turystyczna
- Lokalna Kolej Drezynowa w Regulicach - To atrakcja łącząca pasję do kolejnictwa oraz turystyki, a jej podstawę stanowi nieczynna obecnie linia kolejowa nr 103. Trasa wykorzystywana do jazdy drezynami rowerowymi prowadzi przez bogaty przyrodniczo i geologicznie teren. Siedząc na pokładzie 4-osobowej drezyny rowerowej można zobaczyć winnicę, skały wapienne, źródła wody, kamieniołom melafirów, fragment Puszczy Dulowskiej oraz Klasztor w Alwerni.

- MOLO RESORT w Osieku koło Oświęcimia - Posiada hotel, camping, dużą restaurację, klub Alter MOLO, łowiska, kort tenisowy oraz niesamowity basen zewnętrzny. Jest to miejsce idealne dla par, jak i rodzin z dziećmi.
- Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełzowie - Oprócz ciekawych, pięknie zrekonstruowanych przykładów budownictwa wiejskiego i małomiasteczkowego znalazły się tu także wspaniały XVII-wieczny kościół z Ryczowa, w którym nadal odbywają się nabożeństwa oraz malowniczy XVIII-wieczny dwór z Drogini.
Zatorland - to rodzinny park rozrywki z 14-letnią tradycją, który z roku na rok zyskuje coraz szersze grono fanów z Polski i zza granicy. Na zwiedzających czekają tu 3 tematyczne Parki: Park Dinozaurów, Park Mitologii, Park Owadów oraz Lunapark.
Przystań im. rotmistrza Witolda Pileckiego Dwory Drugie koło Oświęcimia - Jedną z największych atrakcji, jakie oferuje przystań, jest możliwość odbycia rejsu łodzią wycieczkową z Oświęcimia do Tyńca lub Krakowa. Można wypożyczyć kajaki i odkrywać uroki Wisły na własną rękę.

- Przystań Leniówka Mucharz - znajduje się w Mucharzu, nad jeziorem Mucharskim. To nie tylko miejsce, które oferuje atrakcyjne formy rekreacji wodnej, ale także aktywnie wpływa na rozwój społeczny, edukacyjny, ekologiczny oraz zdrowotny.
- Pustynia Błędowska - To największy w Polsce obszar lotnych piasków, będący małopolskim fenomenem krajobrazowym i przyrodniczym.

Wieża Skoków na gigantyczną poduchę na Czarnym Groniu - Turysta może wykonać skok z wieży na ogromną, dwunastometrową poduchę Tymbark, napełnioną powietrzem i poczuć się niczym kaskader filmowy. Skok odbywa się bez żadnej asekuracji czy uprzęży! Obiekt umożliwia dwie wysokości skoków z platform: umieszczonej na 3,5 m lub 6,5 m nad miękką poduszką.
Zamek Rabsztyn - Ruiny średniowiecznego zamku Rabsztyn na szczycie wysokiej, wapiennej skały, to jedna z ciekawszych warowni na Szlaku Orlich Gniazd.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Hajduki z Oświęcimia skończyły 55 lat. Taniec i muzyka łączą w zespole pokolenia
- Zbiórka po tragicznym wypadku pod Oświęcimiem. Ogłosił ją 13-letni strażak
- Rock Reggae Festival obchodzi 18. urodziny! Znów będzie czadowo! A tak było! Zdjęcia
- Dożynki w Grojcu. Była tradycyjna ceremonia i udana zabawa. Zdjęcia
- Święto Plonów w Bobrku i Gorzowie w gminie Chełmek. Uroczyste ceremonie dożynkowe
- Piknik wojskowy w Polance Wielkiej. Działo się WIDEO
- Janusz Szczęśniak odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi
- Budowa drogi rowerowej z Puszczy Dulowskiej do Wiślanej Trasy Rowerowej na finiszu
- Mieszkańcy gminy Trzebinia podziękowali za plony w Sierszy. Zobacz ZDJĘCIA
- Dożynki gminy Chrzanów. Święto plonów w Balinie. Zobacz ZDJĘCIA
- Zapadliska w Trzebini. Rozpoczęły się prace na cmentarzu. Wykonawca sprosta zadaniu?
- Otwarto sklep Pepco, kiedy otwarcie Drogerii DM? Zobacz ZDJĘCIA

Lucyna Nenow - wizyta prezydenta Dudy w Jaworznie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?