W homilii wygłoszonej podczas mszy św. w katedrze wawelskiej abp Jędraszewski podkreślił, że "do tych ludzi, którzy stali się z woli Boga prawdziwie dziećmi Bożymi, którzy z Boga się narodzili, należy powołany dzisiejszego ranka do wieczności Ojciec Święty Benedykt XVI". Metropolita krakowski stwierdził, że trudnym zadaniem jest przedstawić w krótkim rozważaniu wielkość jego postaci i zasług dla współczesnego Kościoła.
Jak mówił hierarcha, Bóg zaszczepił w Josephie Ratzingerze pragnienie poznania prawdy, "udzielając mu jednocześnie skrzydeł rozumu i wiary". Benedykt XVI - wskazał abp Jędraszewski - wiernie i z uczciwością intelektualną rozwijał skrzydło rozumu i wspierał je skrzydłem wiary, by poznać najwyższą prawdę - Boga i spoglądać właściwie na człowieka.
- Taka jest właśnie jego teologia pisana z jednej strony prostym zrozumiałym językiem, a z drugiej strony finezyjna, niezwykle głęboka, tak jak głęboka jest prawda o człowieku, którą możemy rozpoznać jedynie w świetle każdego Boga - zaznaczył metropolita krakowski.
- Bóg przyszedł do Josepha Ratzingera, ofiarując mu szczególny dar miłości - wzywając do Chrystusowego kapłaństwa. On w miłości przyjął ten dar po to, by miłość Bożą głosić całemu światu - zauważył też metropolita krakowski. Przywołał napis, który młody ks. Ratzinger umieścił na swym obrazku prymicyjnym: "Nie jesteśmy panami waszej wiary, lecz sługami waszej radości". Te słowa wskazują, że chciał on służyć radości, wynikającej z wiary i przyjmującej kształt miłości. Jako biskup i papież Benedykt XVI żył według słów "Współpracownicy prawdy". Jak zaznaczył metropolita, Benedykt XVI był "przekonany, że jedynie prawda w miłości jednoczy, że jedynie służąc prawdzie budujemy nie tylko siebie, własną egzystencję, ale budujemy także innych, budujemy Kościół, budujemy świat, który bez prawdy prędzej czy później obróci się ruinę".
- Ożywieni nadzieją, kończymy 2022 rok, łącząc nasze pełne wdzięczności myśli dla Boga, który dał nam, Kościołowi i światu Josepha Ratzingera: kapłana, profesora, biskupa, kardynała, papieża. Dziękujemy za niego i modlimy się, byśmy choć trochę mieli udziału w jego finezyjnej, głębokiej i pięknej wierze, w jego miłości pełnej wrażliwości i ciepła i w jego nadziei, która wspaniale przekształca nasz świat - zakończył metropolita.
Powitanie Nowego Roku na świecie

- Te osoby nie dostaną ślubu kościelnego
- Tak wyglądał Kraków 1000 lat temu! Oto rekonstrukcja
- Tak oszukują nas sklepy spożywcze. TOP 10 nieczystych zagrań!
- Horoskop miesięczny na grudzień 2022 dla wszystkich znaków zodiaku
- Otwarto nowy prywatny akademik w Krakowie. Prawdziwy wypas dla studentów z kasą
- Budowa S7 na północy Małopolski. "Ekspresówka" widziana z góry robi wrażenie