Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Most nad rzeką Ropa nosi już imię Zesłańców Sybiru

Marek Podraza
W piątek w rejonie hali OSiR Gorlice odbyła się uroczystość odsłonięcia obelisku przy moście nad rzeką Ropa.

W uroczystości udział wzięli między innymi przedstawiciele władz miasta i powiatu, gorlickich szkół, kombatanci, harcerze, poczty sztandarowe, mieszkańcy Gorlic oraz Sybiracy zrzeszeni w kołach Związku Sybiraków z Gorlic, Nowego Sącza oraz Jasła. Bardzo miłym akcentem było przybycie uczniów, nauczycieli oraz pocztu sztandarowego Zespołu Szkół nr 2 w Nowym Sączu, noszącego imię Sybiraków.Uroczystość rozpoczęto odśpiewując hymn Sybiraków.

Od piątku most nad Ropą oficjalnie nosi imię Zesłańców Sybiru. W okolicznościowym wystąpieniu burmistrz Gorlic Witold Kochan powiedział między innymi:- Z ideą upamiętnienia w ten sposób Zesłańców Sybiru wystąpił zarząd gorlickiego koła Związku Sybiraków. Radni ubiegłej kadencji zgodzili się, aby właśnie most przy ulicy Parkowej otrzymał imię Sybiraków, wygospodarowano również środki w budżecie miasta na postawienie obelisku. Jesteście dla nas przykładem wielkiego patriotyzmu i odwagi - mówił Witold Kochan.

Według danych Związku Sybiraków, w latach 1940-42 około 1,7 mln polskich obywateli różnych wyznań i pochodzenia etnicznego wywieziono do obozów pracy na Syberii, w Kazachstanie i azjatyckiej części Rosji. Represje trwały nawet po zakończeniu II wojny światowej. Polacy byli ciągle deportowani - aż do końca roku 1956, zesłania praktykowano bowiem jeszcze przez kilka lat po śmierci Stalina w 1953 roku. Wcześniej konfiskowano ich dobra i ziemię rodzinną. Po długim okresie milczenia i wymazywania z pamięci narodu tych bolesnych wydarzeń, dopiero na falach solidarnościowej "odwilży" zaczęły powstawać w Polsce Koła Sybiraków.

Podkreślił to podczas swojego wystąpienia Zbigniew Lewczykowski, prezes gorlickiego Koła Związku Sybiraków, który został wywieziony z Wilna w 1945 roku. - Dla nas to wyjątkowy dzień. Mija bowiem 25 lat istnienia naszego koła. Jest nas już coraz mniej. Przez wiele lat nie mogliśmy mówić o naszej tragedii, o naszym cierpieniu, a gdy już udało się nam wrócić do Polski, byliśmy prześladowani. Jesteśmy bardzo wdzięczni władzom miasta, że przychyliły się do naszej prośby i dzisiaj możemy upamiętnić tym pomnikiem te czasy - mówił m.in. Zbigniew Lewczykowski.

Odsłonięcia pomnika dokonali reprezentująca Związek Sybiraków Janina Brzozowska oraz burmistrz Witold Kochan, a ksiądz Jerzy Gondek, proboszcz parafii pw. św. Jadwigi Królowej w Gorlicach, poświęcił obelisk na którym jest umieszczona tablica z napisem"Pamięci setek tysięcy Polaków, ofiar Nieludzkiej Ziemi, w hołdzie Sybirakom spoczywającym na okolicznych cmentarzach" - Gorliccy Sybiracy Miasto Gorlice.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska