Możesz uzyskać dotację na instalację OZE i termomodernizację

Paulina Szymczewska
Paulina Szymczewska
Krakowianie mogą skorzystać m.in. z dotacji w ramach Programu rozwoju odnawialnych źródeł energii
Krakowianie mogą skorzystać m.in. z dotacji w ramach Programu rozwoju odnawialnych źródeł energii Mariusz Kapala
Do 30 kwietnia potrwa nabór wniosków o dotacje w Programie rozwoju odnawialnych źródeł energii oraz Programie termomodernizacji budynków jednorodzinnych dla Miasta Krakowa.

Nabór ten – jak informuje Urząd Miasta Krakowa – rozpoczął się 15 kwietnia. Z uwagi na trwającą pandemię i w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców wprowadzono określone procedury przyjmowania wniosków.

Od pomp ciepła po fotowoltaikę

Osoby, które skorzystają z Programu rozwoju odnawialnych źródeł energii, mogą liczyć na dotację na instalacje OZE (pomp ciepła, kolektorów słonecznych i fotowoltaiki) w budynkach i lokalach mieszkalnych na terenie Krakowa, w których nie jest zarejestrowana ani prowadzona działalność gospodarcza.

Wysokość dotacji może wynieść do 60 proc. kosztów kwalifikowanych, ale nie więcej niż:

  • 18 tys. zł przy zakupie i montażu powietrznej pompy ciepła,
  • 33 tys. zł przy zakupie i montażu gruntowej pompy ciepła,
  • 7500 zł przy zakupie i montażu instalacji kolektorów słonecznych,
  • 15 tys. zł przy zakupie i montażu instalacji fotowoltaicznej.

Pamiętać trzeba, że jeden wniosek dotyczy maksymalnie jednej instalacji odnawialnego źródła energii. W przypadku chęci ubiegania się o dotację na więcej instalacji OZE, to należy złożyć odrębne wnioski wraz z wymaganymi załącznikami.

Ocieplisz dom, wymienisz okna

Drugi z programów dotacyjnych to Program termomodernizacji budynków jednorodzinnych dla Miasta Krakowa. Można dzięki niemu uzyskać dofinansowanie na przeprowadzenie termomodernizacji domu jednorodzinnego, który ma ogrzewanie proekologiczne oraz w którym nie jest zarejestrowana ani prowadzona działalność gospodarcza.

W ramach tego programu można otrzymać pieniądze na: docieplenie ścian zewnętrznych, dachów, stropodachów, stropów nad ostatnią kondygnacją lub ostatnią ogrzewaną kondygnacją, docieplenie stropów nad nieogrzewaną piwnicą lub podłogą na gruncie oraz na wymianę okien, drzwi zewnętrznych i bram garażowych.

Z programu termomodernizacji mogą skorzystać osoby fizyczne, przy czym wysokość dotacji jest uzależniona od dochodów gospodarstwa domowego, obliczanych na podstawie kryterium dochodowego. Maksymalna łączna wysokość dotacji nie może przekroczyć:

  • 100 proc. poniesionych kosztów kwalifikowanych i nie więcej niż 50 tys. zł w przypadku wnioskodawców, których dochód gospodarstwa domowego wynosi do 250 proc. kryterium dochodowego;
  • 50 proc. poniesionych kosztów kwalifikowanych i nie więcej niż 25 tys. zł w przypadku pozostałych wnioskodawców.

Jak złożyć wniosek o dotację

Osoby, chcące skorzystać Programu rozwoju odnawialnych źródeł energii albo z Programu termomodernizacji budynków jednorodzinnych dla Miasta Krakowa, mogą składać wnioski w wersji papierowej lub elektronicznej. Z uwagi na trwającą pandemię i w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców wprowadzono określone procedury przyjmowania wniosków.

Wnioski w wersji papierowej można przesyłać pocztą na adres Wydziału ds. Jakości Powietrza (Rynek Podgórski 2, 30-533 Kraków) albo wrzucać je do specjalnego pojemnika znajdującego się w siedzibie tegoż wydziału przy Rynku Podgórskim 1 (w dni robocze w godz. 8–15).

Natomiast wnioski w wersji elektronicznej można przesyłać na dwa sposoby. Te opatrzone podpisem zaufanym przesyła się za pośrednictwem platformy (wraz z wymaganymi załącznikami), a te podpisane podpisem kwalifikowanym należy przesłać (wraz z załącznikami) na adres e-mail Wydziału ds. Jakości Powietrza: jp.umk@um.krakow.pl.

Jak informuje Urząd Miasta Krakowa, rozpatrzenie wniosków w obu programach następuje według kolejności ich wpływu (czyli decyduje data wpływu do UMK z zastrzeżeniem, że wszystkie wnioski, które wpłynęły w tym samym dniu w okresie trwania naboru, traktowane są tak, jakby wpłynęły w tym samym czasie). Dotacja może być udzielona tylko po rozpatrzeniu kompletnego wniosku.

Wzory wniosków wraz z wykazem wymaganych załączników dostępne są na stronie Biuletynu Informacji Publicznej (www.bip.krakow.pl) oraz w siedzibie Wydziału ds. Jakości Powietrza UMK (przy wejściu na specjalnym stojaku).

Więcej informacji o naborach znaleźć można na stronie BIP lub uzyskać pod numerem infolinii Wydziału ds. Jakości Powietrza UMK: 12 616-88-48.
Źródło: Urząd Miasta Krakowa

Ceny mieszkań w końcu w dół

Wideo

Materiał oryginalny: Możesz uzyskać dotację na instalację OZE i termomodernizację - Dziennik Polski

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie