MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Msze podwyższonego ryzyka. Na co trzeba uważać w kościele? Chroń siebie i innych podczas niedzielnych nabożeństw

Alicja Fałek
Alicja Fałek
pixabay.com
Sądecczyzna notuje najwyższe przyrosty dzienne zakażeń na koronawirusa SARS-CoV-2. Jednym ze źródeł są też niedzielne msze święte. Dlatego należy pamiętać, że w kościele należy zasłaniać usta i nos. Bezpieczniejsze jest też przyjmowanie komunii świętej na rękę.

FLESZ - Koronawirus, nowe objawy

W środę, 29 lipca, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gorlicach rozpoczęła zakrojone na szeroką skalę poszukiwania osób, które uczestniczyły w mszach świętych w gorlickiej bazylice i w kościele pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Ropie.

- Chodzi o uczestników mszy o godzinie siódmej rano z 26 lipca w bazylice i o dziewiątej w Ropie, ale z 19 lipca - mówi Jadwiga Wójtowicz, powiatowy inspektor sanitarny. - W grupie najbardziej zagrożonej są osoby, które w czasie tych nabożeństw przystąpiły do komunii. Tak się złożyło, że zrobiły to również osoby, u których badania w kierunku koronawirusa dały wynik pozytywny – dodaje.

Ta sytuacja sprawiła, że potencjalnie zagrożeni są kapłani udzielający komunii oraz osoby które miały z nimi kontakt.

- Zamknięte przestrzenie to miejsca, gdzie łatwiej dochodzi do zakażenia koronawirusem. Do nich należą też kościoły. Dlatego obowiązuje w nich nakaz zasłaniania ust i nosa – przypomina Daniel Cyz, koordynator ds. kontaktów z mediami Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie. - Jeżeli zaś chodzi o formę przyjmowania komunii, Główny Inspektor Sanitarny nie wydał w tej kwestii rekomendacji. Te leżą w gestii Kościoła.

W tej sprawie wypowiedział się abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Apeluje o przestrzeganie wszystkich zaleceń służb sanitarnych.

„Przypominam, aby podczas nabożeństw - oprócz celebransów - wierni i osoby posługujące zasłaniały usta i nos. Pamiętajmy o stosowaniu innych wskazań, w tym dezynfekcji rąk, czy zachowania bezpiecznego dystansu” - czytamy w apelu abp Stanisława Gądeckiego. - „Proszę kapłanów, aby podczas Mszy Świętej przypominali wiernym o zasadach bezpieczeństwa sanitarnego i sami je rygorystycznie przestrzegali. Przypominam, aby stworzyć wiernym możliwość przyjmowania Komunii Świętej także na rękę”.

W większości sądeckich parafii rzeczywiście wierni mają możliwość wyboru formy przyjmowania komunii. Przykładowo w Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w pierwszej kolejności rozdawana jest komunia na rękę, a następnie na język. Z kolei w Białym Klasztorze wierni chcący przyjąć komunię na rękę ustawiają się przed ołtarzem św. Rity.

Skąd zwyczaj przyjmowania komunii świętej na rękę i jak powinno się ją przyjmować w ten sposób opisał na stronie internetowej parafii Ducha Świętego jej proboszcz o. Józef Polak. Poniżej publikujemy pełną treść tej publikacji.

O Komunii św. na rękę

Przyjmowanie komunii św. na rękę było praktykowane przez wszystkie Kościoły przez prawie całe pierwsze tysiąclecie. Wielu Ojców Kościoła wyjaśniało wiernym ten piękny gest, podkreślając znaczenie wyciągniętych dłoni, które chcą przyjąć dar Ciała Pańskiego. Do wszystkich odnosi się choćby nawet nawoływanie św. Jana Damasceńskiego (VIII w.): „Przystępujemy z czystym sumieniem i wielką wiarą…, a mając ręce ułożone w formie krzyża, otrzymujemy Ciało Chrystusa Ukrzyżowanego”.

W drugim tysiącleciu, ze względu na stosowanie hostii i rzadką komunię wiernych, przyjął się zwyczaj otrzymywania przez wiernych komunii św. bezpośrednio do ust. Stał się on aż do naszych czasów tradycyjnym sposobem rozdzielania komunii św. przez kapłanów.

Od 1969 r. obok zwyczaju udzielania komunii św. na język, Kościół zezwala także na nowo na rozdzielanie Eucharystii poprzez złożenie jej na obu dłoniach wiernego, wyciągniętych w kierunku szafarza, aby przyjąć z szacunkiem i godnością Ciało Chrystusa. W Polsce możliwość ta została dopuszczona już w 1999 r. i stosowana w praktyce od 2005 r.

Ten kto przyjmuje Komunię na rękę powinien to zrobić w następujący sposób:

  • dłonie powinny być czyste i pozbawione jakichkolwiek rękawiczek
  • stojąc w procesji komunijnej należy przyklęknąć na jedno kolano, najlepiej za osobą która przed nami otrzymuje komunię; chyba że komunię przyjmujemy w postawie klęczącej na otwartej prawej dłoni kładziemy otwartą lewą dłoń i tak obie wyciągamy w kierunku szafarza
  • szafarz kładzie Ciało Chrystusa na lewej dłoni, wówczas odpowiadamy: Amen
  • następnie stojąc przed szafarzem lub przesuwając się nieco na bok bierzemy hostię palcami prawej ręki i wkładamy ją sobie do ust; i dopiero wtedy wracamy na swoje miejsce
  • należy to czynić z uwagą i szacunkiem aby nie pozwolić upaść hostii albo jej fragmentowi na posadzkę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska