Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mszyce atakują Rynek Główny w Krakowie. Miasto kontratakuje

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
Tegoroczna bardzo sucha i ciepła wiosna sprawiły, że drzewa w Krakowie są wyjątkowo osłabione i podatne na żerowanie owadów. To zjawisko jest bardzo silnie widoczne na Rynku Głównym w Krakowie, gdzie cierpi również wyjątkowo odporna na takie czynniki robinia akacjowa (akacja). Drzewo to jest bardzo częste w zieleni miejskiej.

Appendiseta robiniae, Aphis craccivora to naukowe nazwy dwóch niewinnie wyglądających owadów. Są to mszyce i podobnie jak drzewo, na którym się rozwijają są gatunkami ekspansywnymi znane ze swojej szkodliwości w bardzo wielu krajach. Mszyca A. craccivora znana jest ze wszystkich kontynentów poza Antarktydą. A. robiniae to kolejny najeźdźca z odległych lądów (Ameryka Płn.), podobnie jak biedronka azjatycka (Harmonia axyridis) czy ćma bukszpanowa (Cydalima perspectalis). Mszyca ta była dotychczas notowana w Polsce tylko dwukrotnie, z centralnej i zachodniej części kraju.

Drzewa na Rynku Głównym zostały całkowicie opanowane przez mszyce. A. craccivora jest ciemno ubarwiona i preferuje najmłodsze pędy (Fot. 1), natomiast A. robiniae jest zielona i licznie występuje na dojrzałych liściach (Fot. 2 i 3). Liczebność mszyc jest tak duża, że sprawiają problemy nie tylko osłabionym drzewom, ale również restauratorom i turystom.

A. craccivora w Polsce wyprowadza nawet 14 generacji. Badania mszycy w Polsce udowodniły, że ze wzrostem średniej temperatury o 2 stopnie liczba generacji może wzrosnąć nawet o 5. W przypadku A. robiniae jest to 11 generacji. Ta zależność zapewne wywarła bardzo duży wpływ na liczny pojaw mszyc w centrum miasta, gdzie znany jest efekt tzw. wyspy ciepła.

Poprawa stanu drzew ma zostać dokonana poprzez wzmocnienie drzew olejkiem pomarańczowym z dodatkiem nawozu. Substancja ta osłabi populację mszyc jednocześnie nie wpływając istotnie na towarzyszące im większe owady (np. biedronki).

Działania zostaną przeprowadzone jeszcze w lipcu. Zabieg odbędzie się jednorazowo w zależności od warunków atmosferycznych w okresie między 12-18 lipca do godz. 10 rano.

ZOBACZ KONIECZNIE:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska