https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Muchomor sromotnikowy - wygląd, objawy zatrucia, pierwsza pomoc. Zobacz, jak wygląda muchomor sromotnikowy

redakcja
Muchomor sromotnikowy
Muchomor sromotnikowy Fot. Marek Zakrzewski
Muchomor sromotnikowy jest najbardziej toksycznym grzybem na całym świecie. Podaje się, że jeden, nawet bardzo mały owocnik, może doprowadzić do zatrucia całej rodziny. Nawet przy bardzo zaawansowanym leczeniu zazwyczaj następuje zgon. Nazwany jest także "podstępnym zabójcą", gdyż objawy zatrucia są bardzo pospolite.

Muchomor sromotnikowy - wygląd

Muchomor sromotnikowy ma białozieloną barwę. Kapelusz jest rozłożysty, lekko wklęśnięty na samym środku, o barwie zazwyczaj zielonkawej z różnymi domieszkami żółci, szarości i brązu. Z kolei blaszki, bardzo gęsto ułożone, przybierają kolor bieli.

Trzon muchomora sromotnikowego osiąga wysokość 10 cm przy grubości ok. 2 cm. Grzyb nie posiada poszewki ani pierścienia. Miąższ, tak jak blaszki, jest koloru białego. Po urazach nie zmienia swojej barwy.

Ze względu na wygląd, muchomor sromotnikowy często mylony jest gąską zieloną, czubajką kani lub gołąbkiem zielonkawym. Dodatkowo jego delikatny aromat zwabia mnóstwo owadów.

Występowanie muchomora sromotnikowego

Muchomor sromotnikowy pojawia się zarówno w lasach liściastych, jak i mieszanych. Zazwyczaj rośnie pojedynczo, ale zdarzają się także małe grupki. Rośnie pod takimi drzewami jak: dęby, buki, brzozy, leszczyny, sosny, graby, kasztanowce oraz świerki. Owocniki wyrastają od czerwca do listopada.

Toksyny, toksyny, toksyny...

Jak się okazuje, muchomor sromotnikowy ma w sobie aż kilkanaście toksyn, m.in. wirotoksynę, amotoksynę oraz fallotoksynę. Dwie ostatnie są niesamowicie niebezpieczne dla ludzi, a zatrucie nimi, nawet po spożyciu naprawdę niewielkiej ilości, prowadzi do śmierci. Warto podkreślić, że 2 lata temu w całej Polsce doszło do 24 zatruć grzybami, w tym aż 10 było spowodowanych spożyciem muchomora sromotnikowego.

Objawy zatrucia po spożyciu muchomora sromotnikowego

Jak już wspomnieliśmy, zjedzenie muchomora sromotnikowego jest śmiertelnie niebezpieczne. Aż 95% zgonów spowodowanych spożyciem grzybów w Polsce wywołuje właśnie muchomor sromotnikowy.

Do objaw zatrucia muchomorem sromotnikowym należą:

  • nudności
  • ból brzucha
  • biegunka
  • torsje
  • zawroty i bóle głowy
  • problemy z oddychaniem
  • przyspieszone tętno

Należy podkreślić, że pierwsze objawy obserwuje się ok. dobę po spożyciu grzyba. Następnie ustępują na mniej więcej dwa dni, po czym wracają ze zdwojoną siłą. Po czasie mogą pojawić się także zaburzenia i utraty przytomności. Zostają uszkodzone nerki, wątroba, a wraz z zakażeniem toksynami innych narządów następuje powolna śmierć.

Do zgonu może dojść w przeciągu 3 dni od spożycia muchomora sromotnikowego. Jednak jeśli dawka była mniejsza, wówczas proces ten może wydłużyć się nawet do 2 tygodni.

Muchomor sromotnikowy - pierwsza pomoc

Jeśli zorientujemy się, że prawdopodobnie spożyliśmy trujące grzyby, należy możliwie jak najszybciej wywołać wymioty oraz udać się do lekarza.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rolnictwo

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska