Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mundial 2014. Mieliśmy pierwszą eksplozję Leo Messiego

Krzysztof Kawa, Rio de Janeiro
Argentyńczyk zaliczył asystę i strzelił pięknego gola. Po meczu odebrał nagrodę dla najlepszego piłkarza spotkania na Maracanie

- Messi jest najlepszy na świecie, bez względu na to, co się wydarzy na mundialu - to jedno zdanie mówi wszystko o filozofii gry Argentyny a la Alejandro Sabella.

Trener "Albicelestes" do ostatnich chwil przed meczem z Bośnią i Hercegowiną (2:1) twierdził, że wciąż nie wie, jaką obrać taktykę i skład. Dziennikarze sądzili, że w tak trywialny sposób unika odpowiedzi na ich pytania. Tymczasem w niedzielny wieczór w Rio de Janeiro okazało się, iż Sabella naprawdę był jednym wielkim kłębkiem nerwów, a jego niezdecydowanie o mało nie kosztowało Argentynę utratę dwóch punktów. Wizerunek faworyta uratował Leo Messi, dając impuls do eksplozji radości i szaleństwa kibiców na legendarnej Maracanie.

Najbardziej kuriozalne było to, iż Argentyńczycy rozpoczęli mecz z pięcioma obrońcami, a zdobyli gola już po 2 minutach i 9 sekundach spotkania. Konkretniej zdobył go Sead Kolasinać, strzelając najszybszą bramkę samobójczą w historii mistrzostw świata.

To, w jaki sposób zareagowała Maracana było ucztą dla uszu. Fani z Argentyny zapełnili legendarny stadion co najmniej w połowie, drugą część stanowili głównie Brazylijczycy. No i zaczął się koncert na głosy, niczym przygrywka do finału zaplanowanego na 13 lipca. Różnica w porównaniu z meczem, na który wszyscy tu czekają była "tylko" taka, że rywalem Argentyny byli debiutujący na mundialu gracze Safeta Susicia. Dzięki znalezieniu się w odpowiednim miejscu i czasie mieli za sobą całą brazylijską torcidę. - Zostaliśmy cudownie przyjęci, chcę podziękować gospodarzom - cieszył się trener BiH. Takiego aplauzu, jak po golu strzelonym Argentynie, Vedad Ibisević nie miał nigdy w życiu. - Twardo stąpam po ziemi, dlatego jestem usatysfakcjonowany, że zdołaliśmy strzelić gola wielkiej drużynie - dodał Susić.

Nie obwiniał swoich piłkarzy za to, że koniec końców pozwolili rozpędzić się Messiemu. - Zapowiadałem, że nie będziemy go kryć indywidualnie. Są długie minuty w trakcie meczu, gdy Messi tylko spaceruje bo boisku, a wtedy de facto to on wyłączałby z gry jednego naszego gracza - wyjaśniał Susić.

Skuteczny rajd napastnika Barcelony oglądaliśmy w drugiej połowie, gdy Sabella w przerwie zmienił system gry. Na bardziej ofensywny, mimo iż Argentyna prowadziła 1:0. - Przewaga jednej bramki nic nie znaczy. Chciałem wzmocnić atak i poprosiłem graczy, by dali więcej wsparcia Messiemu - wyjaśniał.

Na razie, choć nie bez wątpliwości, życie przyznało szkoleniowcowi rację. Messi, strzelec i asystent, odebrał nagrodę dla najlepszego gracza meczu. Ale później pozwolił sobie na zawoalowaną krytykę Sabelli. - Jako napastnik wolę system 4-3-3, bo wtedy kreujemy więcej sytuacji - powiedział.

Do gry na mundialu wkroczyli już wszyscy wielcy i wspaniały tercet: Neymar, Messi, Ronaldo. Na razie palmę pierwszeństwa dzierży Brazylijczyk, który dzisiaj zaprezentuje się po raz drugi, w meczu w Fortalezie z Meksykiem. Recepta na powstrzymanie go jest jedna, taka sama jak wobec Messiego. - Trzeba zaatakować go w momencie gdy przyjmuje piłkę. Gdy już to uczyni, odebrać mu ją nie sposób - mówi trener Meksykanów Miguel Herrera.

WEŹ UDZIAŁ W QUIZIE "CZY JESTEŚ PRAWDZIWYM KRAKUSEM?"

"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska