Po raz pierwszy trzy zachowane mundury marszałka Józefa Piłsudskiego spotykają się na jednej wystawie. Wśród nich – jak podkreśla Piotr Wilkosz z Muzeum Narodowego w Krakowie – zasługuje na szczególne uznanie. Chodzi o okrycie, w którym jeden z najważniejszych twórców niepodległej Polski w roku 1918 został... pochowany. Pochodzi ono ze zbiorów rodu Piłsudskich, zdeponowanych w muzeum w Sulejówku.
Po śmierci Marszałka traktowany był niemal jak „narodowa relikwia”. Ten status „patriotycznego całunu” nie dziwi, skoro w tym właśnie mundurze zabalsamowane zwłoki Marszałka zostały złożone w krypcie św. Leonarda na Wawelu. Kiedy zauważono podczas przekładania zwłok do nowej trumny w październiku 1935 roku, że na butach i mundurze pojawiła się pleśń, zdecydowano o pierwszych zabiegach chemicznych, które miały zabezpieczyć ubranie i ciało przed degradacją.
W 1939 roku, ze względu na pojawiającą się pleśń, ze zwłok zdjęto mundur. Planowano ubrać je w nowy uniform w momencie przenosin do sarkofagu. Jednak wybuch II wojny światowej uniemożliwił ten zabieg. Do dziś więc w brązowej trumnie znajdują się zwłoki Marszałka owinięte w całun. Sam mundur z przypiętymi odznaczeniami w 1940 roku przekazano przebywającej w Londynie Aleksandrze Piłsudskiej.
Dopiero w 2004 roku wraz ze zdeponowanymi pamiątkami po marszałku w Instytucie Józefa Piłsudskiego w Londynie wrócił do Polski. Jako własność rodziny złożony został jako depozyt w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku .– To obiekt o wyjątkowym statusie, którym uczcimy obchody święta niepodległości – zaznacza Andrzej Betlej, dyrektor MNK.
To mundur niezwykły. Uszyty został w pracowni warszawskiego krawca Roguskiego (ze spodniami z lampasami zamówionych z Fabryki Umundurowania) według wzoru z 1919 r.
Poza tym strojem w MNK zobaczyć możemy jeszcze dwa inne mundury Piłsudskiego na wystawie „Sztuka Legionów Polskich”. Pierwsza z nich to kurtka zimowa, druga to ubiór letni.
W Krakowie strój pogrzebowy Piłsudskiego zostanie do końca 2017 roku.
Krowoderska.pl - zabudowa Krowodrzy - odc. 1
Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto
Follow https://twitter.com/dziennipolski